Hejtmani před soudem: Obžalobě čelili za miliony v krabici od vína, Opencard i dotace

Před soudem stanulo již několik hejtmanů, kteří čelili trestnímu stíhání, ať už přímo ve funkci či později. Kauzy se v drtivé většině případů táhly několik let, než byli politici uznáni vinnými, nebo naopak zproštěni obžaloby. Projděte si nejvýznamnější případy v přehledné grafice.
Foto: ČTK

David Rath

Bývalý poslanec ČSSD, exministr zdravotnictví a od listopadu 2008 do května 2012 hejtman Středočeského kraje David Rath byl v květnu 2012 zadržen policií v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. Rath byl obžalován z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta nebo bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, později provdanou za Kotta.

V červenci 2015 Krajský soud v Praze uznal Ratha vinným z přijímání úplatků a vyměřil mu nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku. Rath se odvolal a v říjnu 2016 pražský Vrchní soud rozsudek zrušil. Důvodem byly použité odposlechy, později ale Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy jsou použitelné jako důkazy.

V červnu 2018 Krajský soud v Praze opět odsoudil Ratha na 8,5 roku do vězení, o rok nižší trest dostali manželé Kottovi. Soud také nařídil, aby Rathovi propadlo 22 milionů zabavených policií, u Kottových se jednalo o 17 milionů a akcie. O rok později odvolací Vrchní soud v Praze snížil Rathův trest na sedm let do vězení. Rath loni v říjnu nastoupil do vězení. Letos v lednu byl odsouzen i v druhé větvi případu. Soud mu uložil osm let vězení a o rok mu prodloužil již pravomocně uložený trest.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy