Hejtmani před soudem: Obžalobě čelili za miliony v krabici od vína, Opencard i dotace

ČTK Martina Heroldová ČTK, Martina Heroldová
26. 5. 2020 11:37
Před soudem stanulo již několik hejtmanů, kteří čelili trestnímu stíhání, ať už přímo ve funkci či později. Kauzy se v drtivé většině případů táhly několik let, než byli politici uznáni vinnými, nebo naopak zproštěni obžaloby. Projděte si nejvýznamnější případy v přehledné grafice.
Foto: ČTK

David Rath

Bývalý poslanec ČSSD, exministr zdravotnictví a od listopadu 2008 do května 2012 hejtman Středočeského kraje David Rath byl v květnu 2012 zadržen policií v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. Rath byl obžalován z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta nebo bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, později provdanou za Kotta.

V červenci 2015 Krajský soud v Praze uznal Ratha vinným z přijímání úplatků a vyměřil mu nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku. Rath se odvolal a v říjnu 2016 pražský Vrchní soud rozsudek zrušil. Důvodem byly použité odposlechy, později ale Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy jsou použitelné jako důkazy.

V červnu 2018 Krajský soud v Praze opět odsoudil Ratha na 8,5 roku do vězení, o rok nižší trest dostali manželé Kottovi. Soud také nařídil, aby Rathovi propadlo 22 milionů zabavených policií, u Kottových se jednalo o 17 milionů a akcie. O rok později odvolací Vrchní soud v Praze snížil Rathův trest na sedm let do vězení. Rath loni v říjnu nastoupil do vězení. Letos v lednu byl odsouzen i v druhé větvi případu. Soud mu uložil osm let vězení a o rok mu prodloužil již pravomocně uložený trest.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy