Šéf stavebního úřadu dostal sedm let za povolení soláru

ČTK ČTK
20. 2. 2015 11:59
Podle soudu úředník povolil stavbu solární elektrárny v místech, kde to územní plán nedovoloval.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Vedoucí stavebního úřadu v Bílině na Teplicku Milan Vondráček má za zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečné vyhrožování strávit sedm let ve vězení. Rozhodl o tom ústecký krajský soud.

Zároveň Vondráčkovi uložil zákaz činnosti ve státní správě a samosprávě na šest let. Podle soudu úředník povolil stavbu solární elektrárny v místech, kde to územní plán nedovoloval.

Vondráček u soudu vinu popíral. Podle předsedy senátu Jiřího Bednáře je ale zřejmé, že o nezákonném povolení rozhodl. "Z výpovědí svědků je patrné, že právě on byl tou osobou, která povolení vydala," řekl Bednář v odůvodnění rozsudku.

Vondráček podle soudu povolil v rozporu se zákonem v září 2010 stavbu elektrárny společnosti Energosun. Podle soudu jednal úmyslně ve prospěch firmy.

"Postup byl velmi nestandardní. Přikázal svému podřízenému, aby do následujícího dne vydal rozhodnutí, přestože to územní plán nepovoluje. To, že je takové rozhodnutí v rozporu s územním plánem, vyplývá i z jeho předchozích dopisů a vyjádření, z materiálů, které dával do rady města," řekl Bednář s tím, že povolení Vondráček vydal navzdory tomu, že neměl všechny potřebné podklady a dokumenty.

"Kdyby se společnosti nepodařilo do konce roku (2010) solární elektrárnu realizovat, byl by její projekt bezcenný, protože by nedosáhla na ty zvýhodněné, garantované ceny výkupu energie," doplnil Bednář. Díky nezákonnému povolení měla společnost podle soudu garantovaný výdělek přes 87 milionů korun.

Na nezákonné povolení upozornil Vondráčkův podřízený Jan Bláha, kterému pak Vondráček podle soudu vyhrožoval. Údajně po něm chtěl, aby z úřadu odešel, a hrozil mu tím, že může skončit na skládce, pokud kvůli němu nebude elektrárna postavena.

Úředník rozsudek nekomentoval

"Poškozenému vyhrožoval způsobem, který u poškozeného mohl budit, a také vzbudil obavu o jeho život," uvedl soud ve zdůvodnění rozsudku. Vondráček rozsudek krajského soudu nekomentoval.

Trest krajského soudu je souhrnný, senát zrušil už pravomocný rozsudek, kterým soud na konci ledna Vondráčka potrestal za to, že sám sobě povolil přípojku k chatě v chráněné krajinné oblasti. Za zneužití pravomoci tehdy dostal roční podmíněný trest.

Rozsudek není pravomocný, Vondráček se odvolal na místě, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy