Solární elektrárny ČEZ prověřuje protikorupční policie

ČTK ČTK
16. 1. 2014 21:00
Zkoumá podezření, že získaly povolení k výrobě podvodem a pobírají státní dotace neprávem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tři ze čtyř největších solárních elektráren skupiny ČEZ prověřuje protikorupční policie. Jde o ty v Ralsku, Mimoni a Vranovské Vsi. Policie zkoumá podezření, že získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize.

Elektrárna Vranovská Ves byla podle oficiálních dokumentů hotová bez vad 3. prosince 2010, tedy ještě před 1. lednem 2011, kdy klesla takzvané zelené elektřině podpora. Ještě čtvrt roku potom se tu ale podle dokumentu, který získala ČT, zapojovaly solární panely a rozvaděče.

"Policie v tomto případě prověřuje podezření, že fotovoltaická elektrárna Vranovská nemusela být do konce roku 2010 hotová. Obecně v takovýchto případech dochází k falšování například revizních zpráv," uvedl pro ČT olomoucký státní zástupce Radek Mezlík.

I komplex fotovoltaických elektráren Ralsko čelí podezření, že nebyl před koncem roku 2010 v provozu. Podle ČT vypovídá protokol vypsaný jen propiskou o tom, že největší solární park v zemi stačil jediný úředník zkontrolovat za jeden den, a to těsně před koncem roku 2010.

ČEZ podezření odmítá. "Veškeré licence k fotovoltaickým elektrárnám jsme získali v souladu s platnou legislativou České republiky,"řekl ČT mluvčí společnosti Martin Schreier.

Některé licence ale už dřív zpochybnil Energetický regulační úřad. Na dvě nejmenované solární elektrárny ČEZ podal trestní oznámení. "Prověřovali jsme všechny elektrárny, které patří do skupiny ČEZ. U všech jsme našli nějaká pochybení," potvrdil ČT mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy