Sběrna vykupovala kradené urny, zaplatí 700 tisíc

Domácí Domácí
2. 12. 2013 17:02
Do libčeveské sběrny urny nosil třiadvacetiletý zloděj.
Foto: Jan Lipold

Ústí nad Labem - Libčeveská společnost Stojkastav s.r.o. zaplatí 700 tisíc korun za to, že vykupovala hřbitovní urny.

Pokutu společnosti uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIZIP) a informovala o ní mluvčí inspekce Simona Cigánková.

Společnost porušila zákon o odpadech, když v únoru až dubnu letošního roku vykoupila od třiadvacetiletého zloděje celkem 380 kilogramů měděných uren, které měly hodnotu téměř 236 tisíc. Zloděj si za cíl vybral hřbitovy v Brozanech, Keblicích a Třebenicích na Litoměřicku, ale i na Lounsku a Ústecku. Z uren vždy vysypal popel a sešlapal je. Okradl 113 pozůstalých.

"Přestože ohrožení životního prostředí bylo v tomto případě minimální, inspektoři ČIŽP přihlíželi k podstatné skutečnosti, a sice že jednání společnosti Stojkastav s.r.o. mělo vysokou společenskou nebezpečnost," vysvětlila Cigánková.

Podle ČIŽP společnost výkupem motivovala zloděje k opakovaným krádežím. "Obdrženou hotovost navíc tato osoba používala kromě jiného i k nákupu drog," dodala mluvčí.

Jednatel společnosti Stojkastav Ivan Popovych řekl, že jeho zaměstnanci nevěděli, že vykupují urny. "Vykoupili jsme měď, sešlapané kusy mědi. Nepoznali jsme z toho, že jde o urny. Jinak bychom je samozřejmě nevykoupili," řekl. Pokutu považuje za likvidační.

"Požádal jsem o splátkový kalendář, mělo by se to vyřešit během tohoto týdne. Chci se ale obrátit na soud, protože si myslím, že pokuta je příliš vysoká," doplnil Popovych.

V neprospěch společnosti ale hovoří podle ČIŽP i to, že se na ni zloděj obrátil poté, co ho nejméně v jedné další sběrně na Litoměřicku odmítli.

S mizením uren se potýkají i v Plzeňském kraji, kde jdou škody do tisíců. Pachatelům za hanobení ostatků hrozí až dva roky. V květnu policie dopadla vandala, který si na hřbitov v Lipníku nad Bečvou přišel pro kovové předměty, kromě toho ukradl i jednu urnu a druhou rozšlapal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy