Deficit rozpočtu je 81 miliard. Pomohly evropské dotace

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 1. 2014 14:45
Schválený rozpočet počítal pro rok 2013 se schodkem ve výši 100 miliard korun.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní rozpočet České republiky skončil v loňském roce ve schodku necelých 81 miliard korun. To je o téměř pětinu níže, než s čím počítal schválený rozpočet pro rok 2013 s deficitem ve výši 100 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jiří Rusnok.

Za příznivým výsledkem podle premiéra stál lepší výběr daně z přidané hodnoty a čerpání peněz z Evropské unie. Podle ministerstva financí stojí za výrazně nižším schodkem oproti plánu především nižší výdaje.

"Celkové příjmy převýšily rozpočet o 1,5 miliardy korun a výdaje byly nižší o 17,6 miliardy, než bylo rozpočtováno," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek. Nejvíce klesly investiční výdaje do Státního fondu dopravní infrastruktury, kam šlo o 11,7 miliardy korun méně, než s čím počítal schválený rozpočet. O 3,6 miliardy korun pak byly oproti rozpočtu nižší výdaje na sociální dávky.

Příjmy: plus 41 miliard

V roce 2013 skončil tedy státní rozpočet podle předběžných dat ministerstva financí schodkem hospodaření ve výši 80,9 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od roku 2008. Tento výsledek dozná podle ministerstva ještě mírných úprav, po kterých by měl schodek ještě mírně (zhruba o 0,4 miliardy) vzrůst.

Celkové příjmy státního rozpočtu oproti minulému roku vzrostly o 40,8 miliardy korun na 1092,2 miliardy. Na tomto růstu se nejvíce podílely zejména příjmy z EU, které meziročně vzrostly o 28,8 miliardy korun. Inkaso DPH vzrostlo meziročně o 20,5 miliardy.

Pokles o 3,1 miliardy je naopak u spotřebních daní a také u daní z příjmů hlásí státní kasa méně než minulý rok, a to o 3,5 miliardy korun u fyzických osob a o 2,8 u právnických osob.

Výdaje za rok 2013 vzrostly meziročně o 20,7 miliardy na celkového 1,173 bilionu korun (podrobná statistika na webu MF).

Za rok 2012 skončilo hospodaření státu ve schodku 101 miliard korun. Pro rok 2014 platí státní rozpočet předložený kabinetem Jiřího Rusnoka, který počítá se schodkem ve výši 112 miliard korun. Poslanci ho schválili těsně před Vánoci a ve stejném termínu ho podepsal i prezident republiky Miloš Zeman.

V rámci loňského rozpočtu schválili poslanci v prosinci snížení jeho celkových příjmů a výdajů shodně o 4,4 miliardy korun. To souviselo s loňskou aukcí kmitočtů, kterou uspořádal Český telekomunikační úřad. Příjmy z aukce ve výši sedmi miliard byly v loňském rozpočtu, ale rozpočet je získá až letos.

Minulý týden v pondělí rovněž převedl Státní podnik Lesy České republiky do státního rozpočtu šest miliard korun ze svých volných peněz. Rozpočet ale s těmito penězi počítal, takže převod peněz bilanci rozpočtu podle ministerstva financí neovlivnil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy