Houska se svému vrahovi nebránil, domnívají se soudní znalci

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2014 14:29
Patologové na těle zavražděného nenašli žádná obranná zranění. Zemřel v důsledku průstřelu obličeje.
Obžalovaný Michal Krnáč
Obžalovaný Michal Krnáč | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Podnikatel a vlivný člen ČSSD se loni v listopadu v Chomutově svému vrahovi zřejmě nebránil. Vyplývá to z výpovědí patologů, kteří na Houskově těle nenašli žádná obranná zranění. Podle nich Houska zemřel v důsledku prostřeleného obličeje.

Z vraždy s loupežným motivem se zpovídá bývalý voják Michal Krnáč. Houskovy sousedky vypověděly, že muž podobný údajnému vrahovi se v ulici pohyboval už dva týdny před vraždou.

Vrah na Housku vystřelil čtyřikrát. Dvě rány šly podél uší, smrtelné ale nebyly. "Způsobily by bolestivost a zřejmě ohlušení," řekla lékařka Andrea Vlčková. Houska zemřel v důsledku střelné rány do obličeje. "Došlo k přehmoždění míchy a šokovému stavu," doplnila Vlčková.

Kdo byl Roman Houska
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Kdo byl Roman Houska

  • Známý chomutovský podnikatel, vlivný člen tamní ČSSD a životní partner náměstkyně ústeckého hejtmana a bývalé hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD).
  • V Ústeckém kraji byl vnímán jako kontroverzní člověk a zákulisní hráč.
  • Narodil se v roce 1962. Vyučil se kuchařem. Na konci 80. let si údajně vydělával jako vekslák. Po roce 1989 provozoval směnárnu, poté mimo jiné obchodoval s nemovitostmi.
  • Loni napsaly Hospodářské noviny, že od konce 90. let se soustřeďoval hlavně na posilování svého vlivu v politice. Jeho politickým otcem byl podle listu jiný zákulisní hráč - někdejší chomutovský starosta a senátor za ODS Alexandr Novák, toho času za mřížemi kvůli korupci.
  • V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.
  • Měl spory s vlivným členem ČSSD na Ústecku Jaroslavem Foldynou. V lednu 2006 se dostali na konferenci strany do sporu, který skončil drobnou fyzickou potyčkou.

Zdroj: ČTK

Smrtelná by podle ní byla i rána do břicha, která způsobila masivní krvácení. Rána šla navíc z bezprostřední blízkosti. Patologové potvrdili, že Houska dostal i zásah elektrickým paralyzérem.

Jedna z Houskových sousedek Alena Vaňková řekla, že v okolí se asi dva týdny před vraždou pohyboval muž typově podobný Krnáčovi. "Zaujal mě tím, že šel hodně pomalu, myslela jsem si, že je to tipař. Šel až na konec ulice k Houskům a potom zpátky," řekla Vaňková s tím, že muže viděla přibližně z šesti metrů.

O několik dní později viděla stejného člověka znovu. Na případ si vzpomněla v době, kdy byla na místě rekonstrukce případu a viděla obžalovaného. "Když jsem viděla, jak se pohybuje, hned se mi to vybavilo. Postavou to byl hodně podobný člověk," doplnila Vaňková.

Krnáč, který dosud u soudu nevypovídal, dřívější pohyb v okolí odmítl. "V ulici jsem nikdy předtím nebyl. Jediné oblečení s kapucí, které mám, je vojenská goretexová bunda," řekl Krnáč.

Podezřelého člověka viděla i další ze sousedek Jana Holovejová. Pohybovat se měl na okolních pozemcích. "Měl delší vlasy špinavé blond barvy, do obličeje jsem mu neviděla," řekla.

I kvůli údajnému pohybu neznámých lidí v okolí navrhovali zmocněnci Houskovy rodiny, aby byly zveřejněny všechny podoby Michala Krnáče. "Pan obžalovaný má tři podoby. Současnou, druhou s vlasy a třetí s vlasy a brýlemi," vysvětlil ČTK jeden ze zmocněnců Michael Kis. Soud tento důkaz odmítl s tím, že je nedůvodný a takovými věcmi se v přípravném řízení mohla zabývat policie.

Podle psycholožky Štěpánky Tůmové se Krnáčova inteligence pohybuje na úrovni dobrého průměru. Jeho osobnosti ale podle ní neodpovídá jeho verze případu, tedy to, že měl Romana Housku zastřelit po předchozí potyčce.

"Chování bylo neadekvátním řešením jím popisované potyčky a neodpovídá jeho osobnosti a řešení problémů v předchozím životě," vysvětlila Tůmová. Společně s psychiatrem se ale shodla na tom, že by nic nemělo bránit tomu, aby se Krnáč znovu začlenil do společnosti.

V pátek by mohl padnout rozsudek

Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku před domem, kde politik žil s Vaňhovou. Podle žalobce se na vraždu připravoval. O Houskovi a Vaňhové údajně měsíce zjišťoval informace.

Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil. Podle policie poté prohledal dům. Za vraždu s loupežným motivem mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Ve středu bude u soudu vypovídat Houskova družka Jana Vaňhová, předvoláni jsou i znalci na balistiku. Pokud nepadnou další návrhy na dokazování, plánuje předseda senátu Jiří Bednář na čtvrtek závěrečné řeči a na pátek vynesení rozsudku.

 

Právě se děje

Další zprávy