Houskův údajný vrah se chtěl do vily dostat lstí, jako kurýr

Radek Nohl Radek Nohl
17. 9. 2014 11:00
Bývalý profesionální voják je obžalován z vraždy vlivného člena severočeské ČSSD. Podle vyšetřovatelů si vše předem naplánoval a sháněl informace i o Houskově partnerce Janě Vaňhové.
Bývalý boss ČSSD Roman Houska
Bývalý boss ČSSD Roman Houska | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Přestože loňskou podzimní vraždu bosse severočeské sociální demokracie Romana Housky dál provázejí pochybnosti, bude státní zástupce tlačit případ před soudem tak, že šlo o předem naplánovaný útok s cílem získat majetkový prospěch. O možnosti nájemné vraždy zatím ani slovo.

Vyplývá to z textu obžaloby, jejíž úvod deník Aktuálně.cz získal podle informačního zákona.

Obžalovaný - bývalý profesionální voják Michal Krnáč - si podle vyšetřovatelů dopředu vybral Housku i jeho životní partnerku a náměstkyni ústeckého hejtmana Janu Vaňhovou a několik měsíců si o nich sháněl informace.

Ovšem tady je zatím největší otazník: proč si vybral právě tuhle dvojici? Sami vyšetřovatelé to nevědí a očekávají, že se to podaří objasnit až u soudu, který se případem začne zabývat ještě letos.

Nezodpovězených zůstala řada otázek. Krnáč se sice k vraždě přiznal, odmítl ale vypovídat. U soudu mu hrozí dvacetileté vězení, v krajním případě může dostat i výjimečný trest.

Vydával se za doručovatele

Z textu obžaloby sepsané návladním Vladimírem Janem vyplývá, že Krnáč si dvanáct dní před tím, než byl Houska zabit, koupil přes internet elektronický paralyzér a připravil si i legendu o tom, jak by mohl Janu Vaňhovou či jiné členy rodiny kontaktovat. Podle obžaloby si muž vymyslel, že se bude vydávat na pracovníka jedné z největších tuzemských zásilkových společností.  

Jenže oproti zaměstnancům této firmy se oblékl velmi zvláštně - měl na sobě policejní bundu a vojenské maskovací pončo, které používá americká armáda.

Do Chomutova přijel Krnáč vozem své přítelkyně v den vraždy, tedy loni 18. listopadu. Kromě zmíněného paralyzéru si s sebou vzal i legálně drženou pistoli Glock 17. 

Proč byl poté Houska bývalým vojákem napaden, úvod obžaloby nepopisuje. Vyplývá z něj ale, jak byl Houska - ve své době zřejmě nejvlivnější člen ústecké ČSSD - zavražděn. Krnáč měl Houskovi přiložit k pravému podpaží elektrický paralyzér a ochromil ho výbojem o napětí 1,5 milionu voltů.

Poté mu přiložil k břichu svou pistoli a výstřelem zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Dalšími třemi výstřely zblízka, podle obžaloby maximálně ze vzdálenosti deseti centimetrů, pak trefil hlavu. Houska zemřel okamžitě.

Sebral nábojnice a vnikl do vily

Krnáč pak podle státního zástupce sesbíral vystřelené nábojnice, mrtvolu přemístil do garáže a prohledal oblečení. Z něj Houskovi vzal klíče od zaparkovaného superbu s dálkovým ovládáním vrat garáže a také klíče od domu.

Ještě před tím, než vnikl do vily, v níž Houska a Vaňhová žili, přehodil přes mrtvé tělo zakrvácené pončo. Co přesně v domě hledal, vyšetřovatelé dodnes nezjistili.

Podle žaloby však Krnáč prohledal jednotlivé místnosti v přízemí i v patře, kde dokonce vykopl i uzamčené dveře pracovny náměstkyně hejtmana Jany Vaňhové.

Vaňhová přitom u výslechu tvrdila, že neví, zda by se z jejích nebo Houskových osobních věcí něco ztratilo. Zároveň to ale nevyloučila s tím, že v domě měli ona i Houska velké množství dokumentů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 15 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy