reklama
 
 

Houskův údajný vrah se chtěl do vily dostat lstí, jako kurýr

17. 9. 2014 11:00
Bývalý profesionální voják je obžalován z vraždy vlivného člena severočeské ČSSD. Podle vyšetřovatelů si vše předem naplánoval a sháněl informace i o Houskově partnerce Janě Vaňhové.

Chomutov - Přestože loňskou podzimní vraždu bosse severočeské sociální demokracie Romana Housky dál provázejí pochybnosti, bude státní zástupce tlačit případ před soudem tak, že šlo o předem naplánovaný útok s cílem získat majetkový prospěch. O možnosti nájemné vraždy zatím ani slovo.

Vyplývá to z textu obžaloby, jejíž úvod deník Aktuálně.cz získal podle informačního zákona.

Obžalovaný - bývalý profesionální voják Michal Krnáč - si podle vyšetřovatelů dopředu vybral Housku i jeho životní partnerku a náměstkyni ústeckého hejtmana Janu Vaňhovou a několik měsíců si o nich sháněl informace.

Ovšem tady je zatím největší otazník: proč si vybral právě tuhle dvojici? Sami vyšetřovatelé to nevědí a očekávají, že se to podaří objasnit až u soudu, který se případem začne zabývat ještě letos.

Nezodpovězených zůstala řada otázek. Krnáč se sice k vraždě přiznal, odmítl ale vypovídat. U soudu mu hrozí dvacetileté vězení, v krajním případě může dostat i výjimečný trest.

Vydával se za doručovatele

Z textu obžaloby sepsané návladním Vladimírem Janem vyplývá, že Krnáč si dvanáct dní před tím, než byl Houska zabit, koupil přes internet elektronický paralyzér a připravil si i legendu o tom, jak by mohl Janu Vaňhovou či jiné členy rodiny kontaktovat. Podle obžaloby si muž vymyslel, že se bude vydávat na pracovníka jedné z největších tuzemských zásilkových společností.  

Jenže oproti zaměstnancům této firmy se oblékl velmi zvláštně - měl na sobě policejní bundu a vojenské maskovací pončo, které používá americká armáda.

Do Chomutova přijel Krnáč vozem své přítelkyně v den vraždy, tedy loni 18. listopadu. Kromě zmíněného paralyzéru si s sebou vzal i legálně drženou pistoli Glock 17. 

Proč byl poté Houska bývalým vojákem napaden, úvod obžaloby nepopisuje. Vyplývá z něj ale, jak byl Houska - ve své době zřejmě nejvlivnější člen ústecké ČSSD - zavražděn. Krnáč měl Houskovi přiložit k pravému podpaží elektrický paralyzér a ochromil ho výbojem o napětí 1,5 milionu voltů.

Poté mu přiložil k břichu svou pistoli a výstřelem zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Dalšími třemi výstřely zblízka, podle obžaloby maximálně ze vzdálenosti deseti centimetrů, pak trefil hlavu. Houska zemřel okamžitě.

Sebral nábojnice a vnikl do vily

Krnáč pak podle státního zástupce sesbíral vystřelené nábojnice, mrtvolu přemístil do garáže a prohledal oblečení. Z něj Houskovi vzal klíče od zaparkovaného superbu s dálkovým ovládáním vrat garáže a také klíče od domu.

Ještě před tím, než vnikl do vily, v níž Houska a Vaňhová žili, přehodil přes mrtvé tělo zakrvácené pončo. Co přesně v domě hledal, vyšetřovatelé dodnes nezjistili.

Podle žaloby však Krnáč prohledal jednotlivé místnosti v přízemí i v patře, kde dokonce vykopl i uzamčené dveře pracovny náměstkyně hejtmana Jany Vaňhové.

Vaňhová přitom u výslechu tvrdila, že neví, zda by se z jejích nebo Houskových osobních věcí něco ztratilo. Zároveň to ale nevyloučila s tím, že v domě měli ona i Houska velké množství dokumentů.

autor: Radek Nohl | 17. 9. 2014 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama