Referendum kvůli miliardám ukradeným EU shání podpisy

ČTK ČTK
17. 10. 2013 18:59
Pokud se podaří sebrat dostatek hlasů, bude krajské referendum první v zemi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Za tři týdny podpořilo krajské referendum o vymáhání škod vzniklých činností ROP Severozápad přes dva a půl tisíce lidí. Potřeba je asi čtyřicet tisíc podpisů, hlasování chtějí jeho iniciátoři spojit s komunálními volbami v roce 2014.

Na čtvrteční debatě k přípravě referenda "Platit musí viníci" to řekl jeden z iniciátorů petice Leo Steiner. Lidé se v případném referendu mají vyjadřovat k tomu, zda má kraj vymáhat škodu způsobenou v souvislosti s dotačním úřadem ROP Severozápad.

"Výsledek referenda bude pro kraj závazný," dodal Steiner. Na každého obyvatele Ústeckého kraje připadá podle něj asi 2500 korun způsobené škody, podle červnových statistických údajů žije v kraji asi 826 tisíc lidí.

Se sběrem podpisů výbor začal 24. září, podle Steinera podepisuje arch asi sedmdesát procent oslovených. Potřeba jsou podpisy šesti procent všech obyvatel, za tři týdny se jich shromáždila šestnáctina potřebného počtu. Podpisy pak budou předloženy krajskému zastupitelstvu. To může v zákonné lhůtě referendum vyhlásit nebo začít ve věci samo konat, nebo referendum nevyhlásí a o jeho konání bude rozhodovat soud.

Škody se budou pohybovat v řádech miliard korun. Jen korekce, kterou kvůli pochybením žádala zaplatit Evropská komise, činí asi 2,6 miliardy korun. Ústecký kraj z této částky zaplatí skoro 600 milionů, půjčí mu na to stát. O něco méně bude platit Karlovarský kraj, který je rovněž v ROP Severozápad.

Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Dotace schvaloval výkonný výbor ROP Severozápad, ve kterém tehdy zasedali politici z vedení krajů z řad ČSSD, ODS a KSČM.

Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Loni v září ve vazbě skončil Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU. Podle Steinera na ně bude ještě na podzim podaná obžaloba.

 

Právě se děje

Další zprávy