reklama
 
 

Protikorupční organizace: V Chomutově se znovu kupčí s hlasy

Aktualizováno 26. 1. 2015 15:04
Ze zajištěných nahrávek podle Nadačního fondu proti korupci vyplývá, že kandidáta politické strany PRO Chomutov Davida Ištoka oslovili dva lidé s dotazem, zda nemá zájem o koupi hlasů od 25 voličů.

Praha - Nadcházející opakované volby v Chomutově podle nevládních organizací znovu provází kupčení s hlasy. Nadační fond proti korupci ve spolupráci s iniciativou "Nechceme žít v Palermu" tvrdí, že na nahrávkách zajistili důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům za úplatu hlasy.

"Za jeden hlas požadovala 100 korun," informovali zástupci protikorupčních organizací, kteří v této věci připravili trestní oznámení.

Nadační fond zveřejnil záznam telefonní komunikace kandidáta politické strany PRO Chomutov Davida Ištoka s prostředníkem i SMS zprávy, které si s ním vyměnil. Z obou materiálů podle fondu vyplývá, že Ištoka oslovili dva lidé s dotazem, zda nemá zájem o koupi hlasů od 25 voličů.

"Tyto osoby nabídku pouze zprostředkovaly. Za touto aktivitou totiž stála osoba, která prodává hlasy od 500 až 600 voličů," uvedly nevládní organizace. Člověk kupčící podle nich s hlasy voličů zneužívá tíživou situaci občanů ze sociálně vyloučených lokalit Chomutova a udělal si z prodeje hlasů nelegální živnost.

Policie oznámení prověřuje

Chomutovská policie už trestní oznámení podle své mluvčí Marie Pivkové prověřuje, a to kvůli možnému podezření z trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Žádný jiný poznatek o případné nezákonné manipulaci s hlasy chomutovských voličů policie zatím nemá, dodala mluvčí.

Hnutí PRO Chomutov ocenilo, že se Ištok opakovaně podílí na odhalování volebních podvodů. "Činí tak přesto, že to pro něj může znamenat výrazné nebezpečí při pohybu v ulicích Chomutova," řekl lídr kandidátky hnutí Daniel Černý. Kupčení s hlasy se podle něj stává v Chomutově běžným jevem.

Nové volby budou v sobotu

Opakované hlasování do zastupitelstva v Chomutově a také v Bílině na Teplicku se uskuteční tuto sobotu. Nové volby nařídil krajský soud kvůli kupčení s hlasy. Policie z maření přípravy a průběhu říjnových voleb a referenda v Chomutově obvinila pětačtyřicetiletého místního muže a ze stejného trestného činu údajně spáchaného v Bílině dva muže ve věku 24 a 28 let z Teplicka. Všem hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

V případě Chomutova krajský soud prozkoumal 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné.

Na přípravu a průběh opakovaného hlasování v Chomutově i Bílině hodlá kromě nevládních organizací dohlížet i policie.

Přepis SMS komunikace:

Prostředník: Ahoj Davide, teď tu byla „XX“ a chce za jeden hlas 100 Kč. Nemá pro děti na jídlo.

Prostředník: Davide, ona volá, jestli to budeš chtít nebo ne.

David Ištok: Řekni tý holce, že si musím s ní pokecat osobně, beru kámoše. Rád bych slyšel rizika.

Prostředník: Žádná rizika nejsou. Jen to prostě prodává.

Prostředník: Tak má tam 25 kusů a za jedno chce 100 Kč.

Prostředník: Davide, jsme na to 3 kámošky a dali mi to, že to mám prostě rozprodat, nic víc. Žádná rizika v tom nejsou, však mě znáš.

David Ištok: Je to konečný počet nebo dokážete toho zajistit víc?

Prostředník: Chceš to koupit? Jo nebo ne?

David Ištok: Musím se poradit.

Prostředník: Já to mám na starost.

David Ištok: Jakou mám jistotu, že to tam voliči dají? A kteří voliči to tam dají – potřebuji s ní mluvit.

Prostředník: Však se domluv se mnou. Ona se nesejde. Tak chceš nebo ne?

David Ištok: Pošli na ni číslo – domluví se podmínky.

Prostředník: Ona se nesejde – tak chceš nebo ne?

David Ištok: Musím se poradit s kolegou.

autoři: Domácí, ČTK | 26. 1. 2015 11:19

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama