Mladík si vyslechl obvinění za kupčení s hlasy v Litvínově

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 12:36
Desítkám sociálně slabých podle policie nabízel peníze a večerní zábavu s občerstvením zdarma.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Litvínov - Policie obvinila čtyřiadvacetiletého muže za kupčení s hlasy v Litvínově na Mostecku. Desítkám sociálně slabých nabízel peníze a večerní zábavu s občerstvením zdarma, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Litvínov už má nové zastupitelstvo, výsledky voleb u soudu nikdo nezpochybnil.

"Čtyřiadvacetiletý muž z Teplicka byl obviněn ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Podle kriminalistů nabízel desítkám osob za volbu jisté politické strany určitou finanční částku a pozvání na večerní zábavu s občerstvením zdarma," řekla Bartošová s tím, že v případě odsouzení hrozí muži trest od šesti měsíců do tří let vězení.

Podle policie muž obyvatelům sídliště Janov nabízel za hlas 200 korun.

V místním klubu se v první den voleb konala romská zábava, na které se údajné nakupování hlasů voličů mělo domlouvat. Okolí podniku hlídali policisté, kteří namátkově kontrolovali i přicházející. "Jídlo a pití bylo zdarma. Ptali jsme se, kdo to organizuje a jestli je potřeba na to přispět nějakými penězi. Prý ne. Kupčení jsme neviděli," řekl už dříve jeden z účastníků.

Ve dvou okrscích na sídlišti Janov výrazně uspěli sociální demokraté. ČSSD v nich získala 47,2, resp. 58,28 procenta hlasů. Celkový zisk v Litvínově přitom měla 13,66 procenta. O možném kupčení s hlasy se v Litvínově mluvilo už v roce 2010, prokázané ale nebylo.

Kromě Litvínova prověžuje podle Bartošové policie kupčení i na dalších sedmi místech v Ústeckém kraji. Jde o Rumburk, Šluknov, Chomutov, Kadaň, Bílinu, Malé Březno na Mostecku a Ústí nad Labem.

"Ve všech přijatých podnětech nadále vyslýcháme osoby, shromažďujeme důkazy a vyhodnocujeme již získaný materiál. Úkony trestního řízení jsme zahájili v případech týkajících se šesti měst," doplnila Bartošová.

Litoměřický soud už za kupčení s hlasy potrestal padesátiletého muže trestem odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na 18 měsíců. Padesátiletý muž z Litoměřicka podle obžaloby nabízel před volbami třem lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a 500 korun za hlas pro určité volební uskupení. Z policejního vyšetřování vyplývá, že oslovení lidé nabídku odmítli.

 

Právě se děje

Další zprávy