Policie zadržela místostarostu Rumburku, zvažuje vazbu

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 12. 2013 16:54
Zadržení zřejmě souvisí s tím, že Darek Šváb měl vyhrožovat městským strážníkům.
Foto: Policie ČR

Rumburk - Policie zadržela místostarostu Rumburku Darka Švába (ČSSD). Vyšetřovatelé zvažují podání návrhu na vazbu.

Policie na konci listopadu Švába obvinila, měl vydírat městské strážníky a pobízet je k nekalým praktikám, nyní ho zadržela proto, aby neovlivňoval svědky.

"Dnes dopoledne byl na městském úřadě zadržen jeden z vrcholných členů vedení města, byl umístěn do cely předběžného zadržení a bude zvažováno podání podnětu na vazbu," řekla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Fakt, že se jednalo právě o Švába, potvrdil starosta města Jaroslav Trégr. "Přišli si pro něj mezi devátou a desátou hodinou dopoledne, důvody nám nesdělili," řekl starosta.

Podle státního zástupce Lukáše Otipky byl zadržen kvůli obavě z ovlivňování svědků. Jsou dány určité skutečnosti, na základě kterých se můžeme domnívat, že už k tomu došlo," řekl ČTK Otipka.

Děčínské státní zastupitelství má 48 hodin na to, aby rozhodlo, jestli podá návrh na vzetí do vazby. "Zatím nemám podnět od policejního orgánu, abych podal návrh na vzetí do vazby. Pokud ten podnět dostanu, tak spisový materiál prozkoumám a pokud bude důvodný, návrh podám. Pokud ne, tak dám policejnímu orgánu pokyn, aby pana obviněného propustil na svobodu," doplnil Otipka.

Trégr vůli Švábovu zadržení svolal neformální radu města. "Chtěl jsem kolegy informovat o tom, co se odehrálo, není to oficiální jednání rady," řekl Trégr. Vedení města zatím nezvažuje svolání mimořádného zastupitelstva, počká oněch 48 hodin.

Šváb: je to absurdní

Policie začala Švába stíhat za to, že zastrašoval městské policisty. Za to mu hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

"Vrcholný představitel města byl obviněn 29. listopadu. Loni v létě měl na pracovní schůzce strážníky nabádat k nekalým praktikám a své požadavky měl podpořit zastrašováním," řekla k tomu již dříve Trypesová.

"Obvinění považuji za absurdní. Nic z toho, čeho jsem se měl dopustit, se nestalo. Je to rok a půl stará věc, na kterou si nyní někdo 'vzpomněl'. Budu se hájit u soudu," vysvětlil ještě v pondělí Šváb.

Místostarosta tvrdí, že ho police obvinila na základě anonymního udání, které souvisí s politickým bojem ve městě.

Podle policie je ovšem obvinění Švába výsledkem vyšetřování přímo na radnici. "Při vyšetřování ve vedení radnice vycházejí různé skutečnosti. Mezi nimi i současné obvinění z přečinu útisku a podněcování k trestnému činu," doplnila serveru mluvčí.

Z ČSSD chce odejít sám

Dvaačtyřicetiletý Šváb je považován za jednoho z nejvlivnějších místních politiků ve Šluknovském výběžku. Místostarostou za ČSSD se poprvé stal už jako sedmadvacetiletý, pak byl zvolen ještě třikrát. Zároveň řídí místní Lužickou nemocnici.

Server iDNES.cz v té souvislosti také připomněl, že v říjnu roku 2011 se Šváb otevřeně střetl s dalším místostarostou, šéfem tamní ČSSD Ladislavem Pokorným. Ten nakonec skončil v opozici.

Sociální demokraté v čele právě s Pokorným se ho pak snažili odvolat, požadovali také konec starosty Trégra, který je obviněn z machinací s penězi fotbalového klubu.

Nakonec ale strana své snahy vzdala. "Znovu ho už k odstoupení vyzývat nebudeme. Jako ČSSD musíme zjistit, co na jeho obvinění říkají stanovy," řekl v pondělí serveru Pokorný.

Šváb ale ještě v pondělí tvrdil, že na rozhodnutí čekat nebude a stranu opustí, do příštích komunálních voleb už podle svých slov půjde s novým sdružením.

"Do ČSSD jsem vstupoval v době, kdy se táhlo za jeden provaz, to dnes nefunguje. Jsem rozhodnut. S lidmi, kteří dnes reprezentují ČSSD v Rumburku, si nerozumím," řekl ještě před svým zatčením Šváb.

 

Právě se děje

Další zprávy