Policie dopadla recidivistu, který kradl z hrobů zlaté zuby

ČTK ČTK
14. 8. 2015 15:37
Kriminalisté ho obvinili z hanobení lidských ostatků a poškozování cizí věci, soud ho poslal do vazby.
Hřbitov, ilustrační foto
Hřbitov, ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Děčín - Přes 80 hrobek v Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji vykradl podle policie jedenapadesátiletý recidivista z Litoměřic. Zaměřoval se na krádeže zlatých zubních náhrad, především ze starších, honosně vypadajících hrobek, řekla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Kriminalisté ho obvinili z hanobení lidských ostatků a poškozování cizí věci, soud ho poslal do vazby.

Muž podle policie hroby vykrádal od loňského podzimu do letošního července. První případ kriminalisté zaznamenali v Krásné Lípě na Děčínsku. Nejvíc vykradených hrobů, asi 60, bylo podle Trypesové v Rumburku.

"Hrobky otvíral v místech, kde předpokládal, že je hlava. Z ostatků pak kradl zubní zlato. Nezáleželo mu na tom, jak velkou spoušť napáchá. "Zaměřoval se na hrobky, které na první pohled vypadaly honosně," řekla Trypesová. Kolik zlata muž ukradl, policie zatím neví.

"Není jasné, zda se všechny škody podaří dohledat, protože u řady z případů už nejsou pozůstalí. A ne všichni pozůstalí vědí, co přesně v hrobce bylo," řekla Trypesová. Zlato už kriminalisté nedohledali, předpokládají, že skončilo roztavené u překupníků.

Vnikání do hrobek je životu nebezpečné

Muž při vykrádání hrobek často poškodil desky na náhrobcích i rakve. Dostat se uměl i do rakví s kovovým obalem, například z cínu.

"Vnikal do nich mechanicky, žádnou techniku na to neměl," doplnila Trypesová. Kriminalisté na muže přišli díky silniční kontrole ze začátku letošního roku. Při prověřování případu zjistili, že se na Šluknovsku pohybuje recidivista, který byl za podobnou činnost už dříve odsouzen. Teď mu hrozí až tři roky vězení, soud ho poslal do vazby.

Policisté důrazně varují před jakýmkoli vnikáním do hrobek. Kromě možného porušení zákona může být prostředí v hrobce podle Trypesové i život ohrožující.

"V jedné z nich byl zaznamenán i antrax. V hrobkách je dlouhodobě stabilní prostředí a není výjimečné, že v nich jsou i viry a bakterie nemocí, na které daný člověk zemřel," doplnila Trypesová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy