Policie chce případ exhejtmana Šulce poslat k soudu

ČTK ČTK
21. 2. 2015 7:38
Podle ÚOOZ měl Jiří Šulc dvěma bývalým šéfům dotačního úřadu Severozápad neoprávněně zařídil statisícové konkurenční doložky.
Bývalý hejtman a exposlanec ODS Jiří Šulc.
Bývalý hejtman a exposlanec ODS Jiří Šulc. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Policie navrhla obžalovat někdejšího poslance ODS a bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce. Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Šulc dvěma bývalým šéfům dotačního úřadu Severozápad neoprávněně zařídil statisícové konkurenční doložky.

Napsala to dnes Mladá fronta Dnes s odvoláním na okresního státního zástupce Pavla Kalába. Obžaloba by podle Kalába mohla být podána během několika týdnů.

Šulc loni v březnu po svém obvinění odmítl, že by zneužil své pravomoci. Policie tehdy z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby obvinila také další čtyři bývalé nebo tehdejší zaměstnance Regionálního operačního programu Severozápad. Šulc byl předsedou výboru regionální rady ROP Severozápad.

Šulcovo obvinění se týká uzavření konkurenčních doložek pro dva bývalé ředitele úřadu Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Úřad jim statisíce vyplatil, i když ve funkcích skončili kvůli podezření na machinace s dotacemi. Kušnierz dostal 385 000 a Markvart 424 000 korun. ÚOOZ Šulce obvinil, protože konkurenční doložka nemůže být podle zákoníku práce přiznána úředníkovi.

Podle Mladé fronty Dnes se chystá obžaloba také dalších čtyř lidí, které kriminalisté v kauze vyšetřovali. Spolu se Šulcem byli loni obviněni Markvart, Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený ředitel, právník úřadu Jan Martinovský a tehdejší ředitelka úřadu Jana Havlicová. ÚOOZ ji obvinil kvůli tomu, že po nástupu do funkce doložky svým předchůdcům nezrušila.

 

Právě se děje

Další zprávy