Divoký Severozápad: Ti všichni si sáhli na miliony z EU

Petr Holub
11. 9. 2012 13:30
"Kovboj" Kouda a další elity Ústeckého kraje spojené s přerozdělováním dotací z Bruselu
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Dosáhnout maximálních zisků s minimální námahou. Tak zní motto, které očividně vyznávají elity Ústeckého kraje a které mohly uskutečňovat díky štědrým dotacím z Bruselu. Musí se jenom vypořádat s rizikem, že policie posoudí některé ziskové projekty jako překročení zákona.

Bývalému krajskému náměstkovi Pavlu Koudovi (ČSSD) se přezdívá kovboj, protože nosil vyšívané košile a boty z krokodýlí kůže. Měl na starosti evropské dotace z programu ROP Severozápad pro Ústecký kraj ve výši 15 miliard. Rozděloval i desetkrát menší částku z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a 50 milionů ročně z fondu hejtmanky.

"Kovboj" přesto nebyl tím, kdo o rozdělení dotací spřízněným podnikatelům a politikům rozhodoval sám. Byl součástí rozsáhlé sítě známých, která pokrývá Ústeckých kraj.

Jejími klíčovými body jsou města Ústí nad Labem, Most a Chomutov, kde uzavřely pevné spojenectví špičky ODS a ČSSD. Přenesly je také do krajského zastupitelstva a do výboru, který rozděluje eurodotace. Někteří klíčoví členové této sítě se stali legendou v celé republice dávno před zatčením náměstka Koudy.

Chomutov, Ústí, Most

Před třemi lety zpopularizoval severočeské politiky ODS Alexandra Nováka a Patrika Oulického jejich stranický šéf Mirek Topolánek, když je s pomocí spřátelených novinářů označil za "kmotry".

Novák a Oulický mají podle řady indicií významný vliv na stranické okresní výbory v Chomutově, respektive v Ústí, a jejich prostřednictvím na celou krajskou organizaci. Sami by při rozdělování peněz ovšem příliš nedokázali, kdyby neměli aktivní spolupracovníky, především bývalého mosteckého primátora, bývalého hejtmana a současného poslance Jiřího Šulce.

Šulc byl na politické úrovni architektem dotačního systému, který nasměroval většinu dotací z programu Severozápad po roce 2007 na krajský úřad a na magistráty Ústí a Chomutova. V menší míře profitovaly také Kadaň a Litvínov. Odtud peníze pokračovaly ve stamilionových zakázkách stavebním firmám, které měly vazby na politiky včetně obou "kmotrů". Naprázdno vyšel pouze Most, jehož radnici v roce 2006 ovládla protestní strana Mostečané Mostu.

Silná trojka v oranžovém

Šulcovy aktivity se zase neobešly bez podpory náměstka Koudy, se kterým se znal ještě z mosteckého magistrátu. Bývalý hejtman zůstal politickým šéfem dotačního výboru i po prohraných krajských volbách 2010 jen díky tomu, že to připustil nejvlivnější muž vítězné strany.

Mostecký politik Kouda sám o sobě by také mnoho nezařídil, kdyby se nemohl opřít o sociální demokraty z Ústí a Chomutova. ČSSD z těchto měst byla na spolupráci s pravicovou konkurencí připravena.

Už před šesti lety dohodla pevnou velkou koalici v Chomutově Jana Vaňhová, současná hejtmanka, respektive její souputník Roman Houska. Na ústeckém magistrátu zařídil společnou vládu Arno Fišera, současný krajský stranický šéf.

Z vedení krajských záležitostí postupně ustoupila teplická reprezentace. Teplický primátor Jan Kubera (ODS) se od krajských elit vždy distancoval a místní podnikatel Aleš Řebíček se z krajské politiky stáhl v roce 2008, kdy neuspěl ve volbě místopředsedy republikové ODS. Šéf krajské organizace ČSSD Petr Benda byl svržen roku 2011 a stranu pak opustil. 

Noví spojenci

Bezstarostné časy maximalizace zisků skončily před rokem, kdy policie poprvé zatkla Šulcova muže, ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze. Novým ředitelem se stal člen výkonné rady ODS, chomutovský politik Pavel Karel Markvart, který byl ovšem zatčen spolu s náměstkem Koudou.

Ústup ze slávy potkal i oba Topolánkovy "kmotry". Novák byl letos odsouzen za úplatky, Oulický přišel o vliv na ústeckém magistrátu. Jeho skutečný vládce, náměstek primátora Fišera, vypověděl v březnu ODS koaliční smlouvu a podporu pro jednobarevnou městskou radu získal od TOP 09.

Patrik Oulický.
Patrik Oulický. | Foto: ČTK

Její lídr Jakub Zavoral zakládal firmu EDS holding, která byla nejdůležitějším článkem při utrácení evropských dotací a která má nejblíže k ODS. Za vedoucí místo v ústeckém dopravním podniku ale Zavoral pomohl vyhnat občanské demokraty z magistrátu.

Zavoral tvrdí, že nejde jen o výměnu křesel mezi známými, ale o zásadní změnu městské politiky: „Rozbití koalice ODS a ČSSD, odvolání náměstků za ODS a další změny na radnici jsou důkazem toho, že ústecká TOP 09 není jakýmsi 'céčkem' ODS či ČSSD, ale stranou, která výrazně změnila k lepšímu chod města Ústí nad Labem," tvrdí bývalý stavitel.

Fišera nově spoléhá také na komunisty. Spolupráce se uplatnila také v dotačním výboru ROP Severozápad. V červenci Evropská komise oznámila, že v programu ROP Severozápad škrtne 3,5 miliardy korun a předsedu dotačního výboru Šulce nahradil Jaroslav Komínek (KSČM).

Podpora jeho strany zajistila i po nepodařených volbách 2010 v Chomutově vládu ČSSD a ODS. Sám Komínek za to byl jmenován do dozorčí rady dopravního podniku.

Také Komínek tvrdí, že mu naopak jde o prolomení monopolu obou velkých stran. Připomíná, že KSČM zůstává na chomutovské radnici v opozici: „Nemá žádného radního, pouze předsedu kontrolního výboru a zástupce v různých orgánech města, kde jsou všichni podle odborností napříč stranami," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy