Krupka (Teplicko) - Po sobotní demonstraci příznivců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, která proběhla v Krupce na Teplicku, policie vyšetřuje sedm lidí.
Jsou podezřelí z přestupků nebo trestných činů. Při protestech bylo zraněno šest lidí.
"Na pochod, který oznámila Dělnická strana sociální spravedlnosti, přišlo asi 150 lidí. Protestního náboženského shromáždění se zúčastnilo na pět set lidí. Policie nasadila do akce 700 policistů z Ústeckého a Libereckého kraje a z Prahy. Více než polovinu tvořili pořádkoví policisté, zbytek byli dopravní policisté, kriminalisté, členové antikonfliktního týmu a další specialisté," informovala policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
Dívka byla ozbrojená půlmetrovým kůlem
Jak uvedla, během bezpečnostního opatření bylo šest účastníků obou shromáždění zraněno. Šlo o popálení policejní pyrotechnikou, pohmožděniny a tržné rány.
"Těmito událostmi se bude zabývat odbor vnitřní kontroly krajského policejního ředitelství, aby bylo zjištěno, zda se některý z policistů během zákroku nedopustil protiprávního jednání. Nikdo ze zakročujících policistů zraněný nebyl," řekla Hrubešová.
Vyšetřovaní lidé pocházejí také z obou táborů. Z náboženského shromáždění policisté zadrželi čtyři lidi, kteří neuposlechli výzvu k uvolnění prostoru, byla mezi nimi i třiadvacetiletá dívka ozbrojená půl metru dlouhým kůlem.
DSSS ohlásila pochody na všechny dubnové soboty
Mezi účastníky pochodu DSSS policie zadržela tři lidi. "Byl zadržen jeden z řečníků, kvůli projevům rasové nenávisti během svého projevu. Další muž se měl při zadržení řečníka dopustit násilí proti úřední osobě a třetí neuposlechl výzvu," vysvětlila Hrubešová.
Podívejte se, jak se pochodovalo v Novém Bydžově:
DSSS ohlásila na všechny dubnové soboty v Krupce protestní pochody, které mají upozornit na případ dvanáctiletého chlapce napadeného a znásilněného dvěma mladými Romy. První sobotu v měsíci se v Krupce nic nedělo, v sobotu 9. dubna však do města kromě členů a přívrženců DSSS přijeli i jejich odpůrci a pokusili se pochodu přehradit cestu.
"Snažili jsme se s organizátory náboženského shromáždění předem domluvit, aby ho uspořádali na jiném místě a umožnili oznámenému a nezakázanému pochodu DSSS projít. Odmítli to a faráři s policií nekomunikovali," informovala Hrubešová.