Násilník z Krupky terorizoval lidi ve výchovném ústavě

ČTK ČTK
11. 12. 2010 6:07
Chlapec musel být přemístěn do zařízení s přísnějším režimem v Děčíně - Boleticích
Chrastava se letos negativně proslavila hned dvakrát  - na jaře brutálním útokem, v létě povodněmi
Chrastava se letos negativně proslavila hned dvakrát - na jaře brutálním útokem, v létě povodněmi | Foto: Vít Kchaml

Chrastava - Patnáctiletý chlapec, který spolu se šestnáctiletým kamarádem na jaře brutálně zbil a znásilnil v Krupce na Teplicku dvanáctiletého hocha, musel být z výchovného ústavu v Chrastavě přemístěn do zařízení s přísnějším režimem v Děčíně - Boleticích. Informovala o tom televize Nova.

Chlapec terorizoval chovance i zaměstnance, ústav na něj podal trestní oznámení kvůli napadení zdravotnice.

"Byl agresivní vůči ostatním dětem i vůči dospělým, zejména k ženám. Museli jsme tohoto chlapce oddělit od kolektivu," řekla ředitelka ústavu Markéta Sochorová.

V Boleticích bude mladík zařazen do šestičlenné skupiny, na kterou dohlížejí tři vychovatelé. Ředitel ústavu Pavel Bártík uvedl, že už se starali i o chlapce, který spáchal vraždu.

Incident v Krupce na Teplicku se odehrál na konci dubna. Útočníci chtěli podle obžaloby chlapce okrást a když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili. Chlapec skončil na jednotce intenzivní péče, měl zlomené žebro, zakrvácenou hrudní dutinu, natrženou slezinu a řadu dalších zranění.

Soudkyně Kamila Elsnicová označila jejich jednání za jednoznačný lynč. Při samotném fyzickém napadání útočníci chlapci řekli, že mu udělají to samé, co prý dělal Hitler cikánům.

Starší z útočníků byl odsouzen na deset let do vězení za pokus o vraždu ve spolupachatelství, loupež, vydírání s rasovým podtextem a znásilnění.

Druhý útočník stíhán nebyl, protože v době činu mu bylo teprve 14 let, patnácté narozeniny oslavil až v září. "Je otrlý, neštítí se ničeho. Troufám si říct, že ho tu brzy uvidíme v jiné roli," řekla při hlavním líčení soudkyně.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy