reklama
 
 

Za brutální rasistické napadení hocha dostal Rom 10 let

25. 11. 2010 11:25
Odsouzený je retardovaný a není naděje, že by se napravil, řekla znalkyně

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem odsoudil šestnáctiletého romského mladíka k deseti letům za mřížemi. Letos v dubnu v Krupce na Teplicku spolu s nezletilým komplicem zmlátil, týral, znásilnil a okradl dvanáctiletého chlapce.

Obžaloba případ kvalifikovala jako znásilnění, loupež a vydírání. Podle policie mělo napadení navíc rasový podtext, což se přitom v obžalobě neobjevovalo.

Soud útok Romů na dvanactiletého etnického Čecha vyhodnotil jako rasistický a ztotožnil se s většinou bodů obžaloby.

O rasistickém motivu podle soudu vypovídalo mimo jiné to, že se útočníci oběti mimo jiné zeptali, zda ví, co dělal Hitler za války s "cikány" v koncentráku. A dodali, že to budou teď oni dělat jemu, protože je "bílej."

Rozsudek není pravomocný a advokát odsouzeného hned na místě potvrdil, že se odvolá. "Trest je příliš přísný," řekl Vojtěch Skoumal.

Kriminálník s IQ 41

Starší z útočníků, který stanul před soudem, je šestnáctiletý negramotný mladík s kriminální minulostí, jehož IQ znalci spočítali na 41 bodů, je tedy klasifikován jako retardovaný. "Ale i imbecilovi musí být jasné, že takový útok na kluka, který má 35 kilo, může způsobit smrt," uvedla dnes v odůvodnění rozsudku soudkyně Kamila Elsnicová.

Podle policie dvojice na svou oběť narazila u vlakového nádraží v Krupce. Nejdřív chtěli teenagera okrást, když ale zjistili, že u sebe nemá nic cenného, rozhodli se pomstít.

Odvlekli ho k potoku, kde ho několik hodin týrali, bili a znásilňovali. Nutili ho mimo jiné polykat sperma. Chlapec se musel svléknout do slipů, vlézt do potoka, kde dělal kliky a stojky. Kopali ho do hlavy a shodili z můstku do vody.

"Bylo jen otázkou štěstěny, že nezemřel," řekla soudkyně při čtení rozsudku.

Tím ale neskončili. Dvanáctiletý chlapec si musel na blízkém poli házet na hlavu dřevěnou desku. V úmyslu ho zabít na něj šlapali, bili ho do žeber a do hlavy. U stromu ho mlátili páskem s kovovou sponou a udeřili klackem do zad. 

Po tří a půl hodinovém týrání nechali útočníci chlapce ležet na zemi a odešli. Těžce zraněný kluk se doplazil na nádraží, kde mu lidé zavolali pomoc. Znalci potvrdili, že s takovým počtem zranění mohl do tří až šesti hodin bez pomoci zemřít.

Už se nezmění

Napadený chlapec skončil na jednotce intenzivní péče. V ústecké nemocnici strávil patnáct dní. Kromě jiného měl natrženou slezinu, mnohočetné pohmožděniny na celém těle, zlomené žebro, pohmožděná játra, slinivku a zavzdušněnou pohrudniční dutinu. Dodnes je v šoku, bojí se, je zamlklý a bere antidepresiva.

Psycholožka Štepánka Tůmová u soudu řekla, že šestnáctiletý útočník, který je negramotný, protože chodil do školy jen dvě hodiny denně, už jiný nebude. "Jeho chování již nelze změnit," dodala Tůmová. Až ho propustí z věznice, bude podle ni znovu krást a přepadávat lidi.

Soud mu mohl udělit trest od pěti do deseti let. "Veřejnost na to může pohlížet tak, že je to příliš málo," prohlásila Elsnicová. Na západě nebo východě od hranic České republiky by za takový čin mohl dostat i trest smrti.

Druhý Rom byl v době útoku nezletilý, a tak skončil "pouze" v diagnostickém ústavu. V nápravném zařízení v Chrastavě však prý vyhrožuje smrtí chovancům i personálu. "Troufám si říct, že ho tu brzy uvidíme v jiné roli," uvedla soudkyně.

Odsouzený měl při čtení rozsudku sklopenou hlavu, jen výjimečně se soudkyni podíval do očí. Na dotazy nereagoval.

Bude muset také postoupit zabezpečovací detenci a zaplatit týranému chlapci 85 500 korun. Na podporu dvanáctiletého zmláceného kluka, který je v dětském domově, bylo před časem zřízeno konto. Lidé mu poslali peníze, ale i notebooky nebo mobilní telefony.

"Když se to matka dozvěděla, využila toho. Tvrdila, že si chce zařídit bydlení, aby si mohla vzít děti zpátky. Podle sociální pracovnice ale chtěla jen zaplatit své dluhy a nechat dál své děti v dětském domově," dodala Elsnicová.

autoři: Petr Jemelka, Radek Nohl | 25. 11. 2010 11:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama