Náměstek Ústeckého kraje protlačil svému klubu miliony

Radek Nohl Radek Nohl
12. 4. 2011 22:45
Měl jsem toho hodně, říká náměstek Pavel Kouda na to, že podle právníků porušil zákon
Náměstek hejtmanky Pavel Kouda (na snímku vlevo) s blízkým přítelem Jiřího Paroubka Petrem Bendou (vpravo).
Náměstek hejtmanky Pavel Kouda (na snímku vlevo) s blízkým přítelem Jiřího Paroubka Petrem Bendou (vpravo). | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) se dostal do problému se zákonem.

Na posledním zasedání krajské rady totiž pomohl odhlasovat dotaci 4,3 milionu korun pro Tělovýchovnou jednotu Baník Souš, ve které je členem výkonného výboru.

To, že Kouda pro bod hlasoval, potvrdila mluvčí ústeckého krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

"Dostal se do střetu zájmů. Svou funkci využil k tomu, aby jeho občanské sdružení mohlo peníze dostat," řekl Aktuálně.cz právník Tomáš Oujezký.

Náměstek hejtmanky ví, že zákon porušil. Nic si z toho ale prý nedělá. "Tehdy jsem za hejtmanku jednání řídil. Neuvědomil jsem si to. Měl jsem toho mraky. Já to ale neřeším," prohlásil pro Aktuálně.cz Kouda.

Opoziční krajský zastupitel Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) tvrdí, že vedení kraje jen pokračuje ve hře "já na bráchu, brácha na mě". "Těch ohavností je v seznamu mnohem více. Peníze by měly jít úplně na jiné věci," podotkl Doubrava.

Upozornil tak na to, že radní souhlasili i s tím, aby miliony šly například na vybudování chodníků nebo rekonstrukci střechy.

Měl jsem toho hodně, brání se Kouda

Náměstkovi hejtmanky nyní hrozí pokuta až do 50 tisíc korun.

Pro jaké projekty zvedli krajští radní také ruku?

  • Dostihový den v Mostě - 700 tisíc korun
  • Vybudování chodníků v Radonicích - 3,5 milionu korun
  • Výměna střešní krytiny na domě obecního úřadu Blatno - 1,8 milionu korun
  • Internet pro seniory Ústeckého kraje - 1,0 milionu korun
  • Podpora vybraných architektonických skvostů v kraji - 3,05 milionu korun
  • Konference o kritických oblastech rozvoje Ústeckého kraje - 2,9 milionu korun

Ve vedení fotbalového klubu TJ Baník Souš je kromě Koudy i další člen ČSSD a poslanec Josef Tancoš.

Pokud klub peníze získá, zrekonstruuje za ně svůj fotbalový stadion. O dotaci z Fondu hejtmanky budou ještě hlasovat krajští zastupitelé.

Kouda tvrdí, že až se bude jednání zastupitelstva konat, střet zájmů nahlásí. "Teď mě to nenapadlo," podotkl Kouda.

Není to ale poprvé, co chtěl někdo z vedení Ústeckého kraje peníze z fondu pro spřátelené sdružení nebo firmu. Před časem se pokusil krajský radní a blízký přítel Jiřího Paroubka Petr Benda získat 3,5 milionu korun pro golfový klub, který donedávna vlastnil.

Pro dotaci při jednání rady zvedl i ruku. Nakonec mu ale vše zatrhli zastupitelé.

ČSSD fond kritizovala, teď jdou miliony i na parkoviště

Fond vznikl v době, kdy byl hejtmanem současný poslanec Jiří Šulc (ODS). Zhruba 75 milionů korun do něj tehdy nalily Severočeské doly a ČEZ.

Peníze původně měly sloužit na obnovu krajiny poničené těžbou. Vedení kraje toho ale brzy začalo zneužívat. ODS před krajskými volbami v době, kdy měla v zastupitelstvu většinu, posílala miliony na venkovské zábavy, sportoviště nebo městské slavnosti.

Sociální demokracie to kritizovala, ale hned poté, co její hejtmanka Jana Vaňhová fond po Šulcovi zdědila, začala peníze rozdělovat podobně.

Miliony ale nyní jdou i na parkoviště, opravu budov nebo zateplení litvínovského hokejového stadionu Ivana Hlinky.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy