Ústeckou hejtmankou je Vaňhová. Foldyna neuspěl

Martina Machová Martina Machová
26. 11. 2008 20:13
Miloš Zeman po volbě: S Jiřím Paroubkem se za této situace setkat nehodlám
Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna a šéf krajské organizace strany Petr Benda
Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna a šéf krajské organizace strany Petr Benda | Foto: Martina Machová

Ústí nad Labem - Ústecký kraj má nové vedení. Do čela hejtmanství zastupitelé zvolili Janu Vaňhovou z ČSSD.

Náměstky jí budou dělat bývalý krajský radní pro školství Pavel Kouda a náměstek ústeckého primátora Arno Fišera. Bývalý hejtman Jiří Šulc z ODS zůstane radním. Jaroslav Foldyna se stal jen předsedou výboru pro zahraniční vztahy.

"Je to zrada na voličích. Strana, která opustí své voliče musí počítat s tím, že voliči příště opustí ji," komentoval rozhodnutí většiny zastupitelů sociální demoktracie její expředseda a Foldynův přítel Miloš Zeman.

Aktuálně.cz dále potvrdil, že za těchto okolností jeho setkání s Jiřím Paroubkem nepřipadá v úvahu. Zvolení Foldyny do čela kraje je totiž již druhou podmínkou, kterou současný předseda ČSSD nebyl schopen splnit. První bylo neuzavírání velkých koalic v krajích, což porušil cosiální demoktrat Michal Hašek na jižní Moravě.

Zemanův návrat k ČSSD by mohl současnému šéfovi Lidového domu pomoci k přesvědčení "přeběhlíků" z řad sociální demokracie, aby v hlasování o nedůvěře svrhli vládu Mirka Topolánka.

Ovšem i volba ústeckého hejtmana se změnila v nečekané drama. Kulisy jí vytvořila anonymní hrozba bombou i rozkol uvnitř místní sociální demokracie.

Historicky druhou hejtmankou se stala Jana Vaňhová z ČSSD
Historicky druhou hejtmankou se stala Jana Vaňhová z ČSSD | Foto: Martina Machová

Ještě několik hodin před zasedáním zastupitelstva přitom vše vypadalo jasně: ústecká ČSSD se na svém zasedání rozhodla, že na post hejtmana nominuje svou místopředsedkyni Janu Vaňhovou.

Následné jednání zastupitelstva nejdříve narušila anonymní hrozba bombovým útokem. Zastupitelé museli budovu přibližně na dvacet minut opustit.

Po obnovení jednání přišlo další překvapení: část sociálnědemokratických zastupitelů nominovala na hejtmana Jaroslava Foldynu.

Krátce po půl osmé večer tak bylo jednání opět přerušeno. Zastupitelé KSČM si vzali oddechový čas, aby se poradili, kterého kandidáta v této situaci podpoří.

Hlasování pak dopadla jednoznačně: pro Foldynu hlasovalo 12 zastupitelů a 27 se zdrželo, ostatní byli proti. Vaňhová pak získala 40 hlasů a byla zvolena do čela kraje.

Vyhrál volby, hejtmanem se nestal

Volební lídr sociálních demokratů v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna u voličů v krajských volbách jasně zvítězil, kolegové z jeho vlastní strany ho ale krátce před volbou hejtmana odmítli na nejvyšší krajský post nominovat.

Krajští zastupitelé z ČSSD se dnes odpoledne dohodli, že kandidátem na hejtmana bude jejich místopředsedkyně Jana Vaňhová.

Jaroslav Foldyna přitom ve volbách získal devět tisíc preferenčních hlasů a výrazně pomohl své straně vyhrát volby také v tomto kraji. Na jeho podporu vystoupil před volbami i bývalý předseda strany Miloš Zeman.

Skutečnost, že se straničtí kolegové snaží lídra Foldyny zbavit, byla jasná hned několik dnů po volbách, kdy ho nezvolili ani do vyjednávacího týmu ČSSD.

Jednání o krajské vládě se Foldyna začal účastnit až po zásahu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který přesvědčil sociální demokraty v Ústeckém kraji, aby ho vzali do vyjednávací skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy