Ústeckou hejtmankou je Vaňhová. Foldyna neuspěl

Martina Machová Martina Machová
26. 11. 2008 20:13
Miloš Zeman po volbě: S Jiřím Paroubkem se za této situace setkat nehodlám
Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna a šéf krajské organizace strany Petr Benda
Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna a šéf krajské organizace strany Petr Benda | Foto: Martina Machová

Ústí nad Labem - Ústecký kraj má nové vedení. Do čela hejtmanství zastupitelé zvolili Janu Vaňhovou z ČSSD.

Náměstky jí budou dělat bývalý krajský radní pro školství Pavel Kouda a náměstek ústeckého primátora Arno Fišera. Bývalý hejtman Jiří Šulc z ODS zůstane radním. Jaroslav Foldyna se stal jen předsedou výboru pro zahraniční vztahy.

"Je to zrada na voličích. Strana, která opustí své voliče musí počítat s tím, že voliči příště opustí ji," komentoval rozhodnutí většiny zastupitelů sociální demoktracie její expředseda a Foldynův přítel Miloš Zeman.

Aktuálně.cz dále potvrdil, že za těchto okolností jeho setkání s Jiřím Paroubkem nepřipadá v úvahu. Zvolení Foldyny do čela kraje je totiž již druhou podmínkou, kterou současný předseda ČSSD nebyl schopen splnit. První bylo neuzavírání velkých koalic v krajích, což porušil cosiální demoktrat Michal Hašek na jižní Moravě.

Zemanův návrat k ČSSD by mohl současnému šéfovi Lidového domu pomoci k přesvědčení "přeběhlíků" z řad sociální demokracie, aby v hlasování o nedůvěře svrhli vládu Mirka Topolánka.

Ovšem i volba ústeckého hejtmana se změnila v nečekané drama. Kulisy jí vytvořila anonymní hrozba bombou i rozkol uvnitř místní sociální demokracie.

Historicky druhou hejtmankou se stala Jana Vaňhová z ČSSD
Historicky druhou hejtmankou se stala Jana Vaňhová z ČSSD | Foto: Martina Machová

Ještě několik hodin před zasedáním zastupitelstva přitom vše vypadalo jasně: ústecká ČSSD se na svém zasedání rozhodla, že na post hejtmana nominuje svou místopředsedkyni Janu Vaňhovou.

Následné jednání zastupitelstva nejdříve narušila anonymní hrozba bombovým útokem. Zastupitelé museli budovu přibližně na dvacet minut opustit.

Po obnovení jednání přišlo další překvapení: část sociálnědemokratických zastupitelů nominovala na hejtmana Jaroslava Foldynu.

Krátce po půl osmé večer tak bylo jednání opět přerušeno. Zastupitelé KSČM si vzali oddechový čas, aby se poradili, kterého kandidáta v této situaci podpoří.

Hlasování pak dopadla jednoznačně: pro Foldynu hlasovalo 12 zastupitelů a 27 se zdrželo, ostatní byli proti. Vaňhová pak získala 40 hlasů a byla zvolena do čela kraje.

Vyhrál volby, hejtmanem se nestal

Volební lídr sociálních demokratů v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna u voličů v krajských volbách jasně zvítězil, kolegové z jeho vlastní strany ho ale krátce před volbou hejtmana odmítli na nejvyšší krajský post nominovat.

Krajští zastupitelé z ČSSD se dnes odpoledne dohodli, že kandidátem na hejtmana bude jejich místopředsedkyně Jana Vaňhová.

Jaroslav Foldyna přitom ve volbách získal devět tisíc preferenčních hlasů a výrazně pomohl své straně vyhrát volby také v tomto kraji. Na jeho podporu vystoupil před volbami i bývalý předseda strany Miloš Zeman.

Skutečnost, že se straničtí kolegové snaží lídra Foldyny zbavit, byla jasná hned několik dnů po volbách, kdy ho nezvolili ani do vyjednávacího týmu ČSSD.

Jednání o krajské vládě se Foldyna začal účastnit až po zásahu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který přesvědčil sociální demokraty v Ústeckém kraji, aby ho vzali do vyjednávací skupiny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy