Na zámek v Jirkově se vrátila část zabavených knih

ČTK ČTK
22. 4. 2012 12:40
Knihy stát zabavil v roce 1945. Na zámku vystavují přes 4 tisíce svazků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jirkov (Chomutovsko) - Na zámek Červený hrádek v Jirkově na Chomutovsku se vrátila část původní knihovny posledních majitelů z rodu Hohenlohe-Lagenburg.

Svazky jim stát zabavil v roce 1945, od té doby byla většina z nich v depozitáři v nedalekém Klášterci nad Ohří.

K vystavení je po dvouleté snaze města zapůjčilo Národní muzeum, řekl ředitel Kulturních, vzdělávacích a informačních zařízení Jirkov Bedřich Fryč.

Celkem na zámku vystavili asi 4220 svazků. Mimo svazků z původní knihovny na Červeném hrádku návštěvníci uvidí také například knihy z Herálce. Převládá mezi nimi odborná literatura ve francouzštině a němčině, knihy se zemědělskou nebo právnickou tematikou, ve sbírce je ale i literatura zábavná.

V roce 1945 byly knihy zabaveny

Osudy knih zabavených v roce 1945 rodině Hohenlohe-Lagenburg na základě Benešových dekretů. "Asi dvě třetiny odvezli do Klášterce a třetina byla rozdělená do škol," popsal Fryč. Mezi nejvzácnější svazky knihovny ředitel zámku počítá devatenáctidílné Theatrum Europaenum.

Německá publikace vydávaná mezi lety 1633 až 1738 byla jednou z těch, které putovaly do depozitáře v Klášterci. "V roce 1993 se několik svazků ztratilo, vyšetřovala to dokonce i policie a zpět se jich podařilo získat jen 12," dodal ředitel zámku.

Majitelem zámku byl do roku 1945 přívrženec nacistů a sudetoněmecké strany Max Egon Hohenlohe. V roce 1938 na Červeném Hrádku umožnil schůzku předáku sudetských Němců Henleinovi a anglickému lordu Runcimanovi, která předznamenala následnou Mnichovskou dohodu.

Po válce byl zámek využíván jako rekreační středisko, internát, od roku 1967 zde chomutovská nemocnice zřídila ozdravovnu pro dospělé a posléze léčebnu dlouhodobě nemocných a detašované pracoviště rehabilitačního oddělení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy