Kroměříž láká na unikát, otevřela zámeckou vodárnu

ČTK ČTK
18. 4. 2012 7:01
Zařízení, které napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, není funkční

Kroměříž - Kroměříž má další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu.

Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční.

Návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století. Je to dozajista unikát, v Česku podobný stroj není, řekl kastelán arcibiskupského zámku Martin Krčma.

Vodárnu nechal postavit arcibiskup Theodor Kohn na sklonku 19. století. "Byla založena velice velkoryse v nejmodernější dostupné technologii. Svědčí o tom to, že sloužila až do 60. let 20. století beze změny a nějakého většího zásahu," uvedl Krčma.

V době, kdy vodárna vznikala, vedlo dnešní ulicí Na Sladovnách řečiště umělého náhonu. Vodárna fungovala v těsném sousedství mincovny, se kterou tvoří komplex budov. Také její stroje tehdy poháněla síla vody.

Technika nebyla ve špatném stavu

Přestože technika už léta svému účelu neslouží, ve špatném stavu nebyla.

"S troškou nadsázky se dá říct, že jak odešel poslední vodárenský dělník, tak ty stroje zůstaly a tak jsme je našli. Objekt sloužil jako skladiště a podobně, ale stroje jsou na místě. Samozřejmě, že se na nich projevil zub času. Nevěřili jsme také, že se z nich nic moc neztratilo. Odborný restaurátor ale zjistil, že až na pár detailů je zařízení kompletní. S nadsázkou řečeno, najdeme-li vodu a připojíme-li pohonnou jednotku, mohli bychom teoreticky začít s čerpáním," dodal Krčma.

Nadšenci kolem Galerie Orlovna s lidmi ze zámku pracovali zhruba dva roky na tom, aby cennou technickou památku uvedli do stavu, kdy si ji může prohlédnout veřejnost.

Prostor budou oživovat umělci

Podle Jiřího Antoše, předsedy správní rady galerie, práce přišly díky sponzorským darům, dotacím a hlavně zapálení dobrovolníků pouze na několik set tisíc korun. Prostor, kde je zařízení umístěno, navíc budou oživovat umělci.

Nyní je tam expozice Petra Nikla a Davida Vrbíka nazvaná Mluvící voda. "V podstatě se jedná o bazén, ve kterém je voda, která se čeří, šumí a hází po tom prostoru různé odlesky a prasátka. Je tematicky dělaný přímo do vodárny," popsal Antoš.

Podle kastelána se do budoucna ani jiné oživení letité technologie nechystá. "Byla by to umělá show. Zprovozňovat vodárnu v místě, kde už není voda, kde už není co čerpat, je trošičku samoúčelné," mínil Krčma.

Kromě vodárny a expozice Mluvící voda byla v Galerii Orlovna otevřena i výstava abstraktních obrazů Patrika Hábla.

Podle Antoše loni galerii navštívily zhruba 3000 lidí, díky otevření vodárny se ale letos očekává nárůst návštěvníků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy