Gang drsně vydíral oběti. Pokud neplatily, zabavil domy

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 4. 10. 2013 10:30
Skupina vyděračů hrozila lidem smrtí. Důvod? Neplatili dluhy s lichvářským úrokem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Teplice - Výhružky, násilí i fingované přepadení. Takové způsoby používal gang vyděračů na Teplicku, který v červnu zadržela policie.

Oběti, které neměly na vracení desítek tisíc korun měsíčně, podle policistů na hlavního bosse přepisovaly své nemovitosti i auta. Některé z dlužníků dostal gang do zoufalých situací.

Více než dva roky odposlouchávání celé skupiny skončily letos v červnu akcí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož detektivové zadrželi čtyři osoby. Soud je následně poslal do vazby.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že vyšetřovatelé nyní se souhlasem státního zástupce zajistili na účtu obviněných bezmála 17 milionů korun a také nemovitost v Duchcově na Teplicku.

Z dokumentů, které má redakce k dispozici, přitom vyplývá, jakým způsobem skupina řadu let své oběti vydírala. Gang vyděračů neměl o klienty nouzi. Vyšetřovatelé zjistili, že si hlavní boss, který kromě invalidního důchodu neměl jiný příjem, takto přišel měsíčně na zhruba 150 tisíc korun.

Úrok byl až dvacet procent z dluhu měsíčně

Vydírání ze strany gangu začalo vždy poté, co donutil své oběti, aby si od jeho členů půjčily. Šlo o různé částky od stovky tisíc korun do několika milionů. Z dluhu pak podle detektivů museli poškození platit každý měsíc úrok ve výši až dvaceti procent.

Pokud peníze nespláceli, posílal jim gang SMS zprávy, v nichž jim hrozil i hrubým násilím. "Nemám nervy na tebe, rozbiju ti hlavu nakonec," napsal například jeden z členů skupiny.

Policisté z ÚOOZ také zjistili, že skupina byla permanentně ozbrojena. Hlavní boss se pak do mobilního telefonu chlubil svým komplicům i tím, jak řadu obětí, které odmítly platit, bil baseballovou pálkou do hlavy a své střelné zbraně běžně používá jako jeden z donucovacích prostředků. 

Detektivové zadokumentovali, že gang využil i severočeský podnikatel - jeden z obviněných - ze společnosti Elstav JK při vyřizování účtů se zástupci firem, u kterých měl několikamilionový dluh. Když se poškození z APE Group pohledávek, které uplatňovali v rámci insolvenčního řízení, nechtěli vzdát, začalo zastrašování.

Nejdříve jednomu z podnikatelů hlavní boss gangu hrozil, že když ho neuposlechnou a nepředají mu požadované faktury, přijdou jeho děti o ruce. Zastrašování ale následně podle vyšetřovatelů přitvrdilo.

Gang fingoval přepadení, střílel po oběti

Teprve až když další z vyděračů hrozil podnikatelům smrtí a jednoho i zbil, rozhodli se faktury prodat za 250 tisíc korun. Při nátlaku přitom využili také jednu z teplických advokátek.

Aby jejich zastrašování vypadalo reálně, fingoval gang, že chytil jednu z obětí, která mu nesplácela peníze. Při údajném přepadení střílel na poškozeného, který pak sebe i šéfa vyděračské skupiny postříkal krví z prasete.

Boss gangu ale zástupce firmy vydíral dál až do doby, než jednoho z nich donutil podepsat pod hrozbou pistolí směnku, podle níž byl celý dluh uhrazen. V tomto případě přitom podle vyšetřovatelů byla obětem způsobena škoda ve výši 5,7 milionů korun.

U dalších lidí vymáhal gang drsným způsobem částky od desítky tisíc do milionů korun. Jeden z obviněných však podle své advokátky Heleny Tukinské to, že by obětem hrozil násilím, odmítá.

"On cítí, že pokud mu někdo dluží, má povinnost to vrátit. A pokud nevrací půl roku, může padnout ostřejší slůvko nebo nadávka. Ale odmítá, že by někdy použil vůči někomu násilí," řekla severu iDnes.cz po zatčení gangu Tukinská.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy