Gang drsně vydíral oběti. Pokud neplatily, zabavil domy

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 4. 10. 2013 10:30
Skupina vyděračů hrozila lidem smrtí. Důvod? Neplatili dluhy s lichvářským úrokem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Teplice - Výhružky, násilí i fingované přepadení. Takové způsoby používal gang vyděračů na Teplicku, který v červnu zadržela policie.

Oběti, které neměly na vracení desítek tisíc korun měsíčně, podle policistů na hlavního bosse přepisovaly své nemovitosti i auta. Některé z dlužníků dostal gang do zoufalých situací.

Více než dva roky odposlouchávání celé skupiny skončily letos v červnu akcí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož detektivové zadrželi čtyři osoby. Soud je následně poslal do vazby.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že vyšetřovatelé nyní se souhlasem státního zástupce zajistili na účtu obviněných bezmála 17 milionů korun a také nemovitost v Duchcově na Teplicku.

Z dokumentů, které má redakce k dispozici, přitom vyplývá, jakým způsobem skupina řadu let své oběti vydírala. Gang vyděračů neměl o klienty nouzi. Vyšetřovatelé zjistili, že si hlavní boss, který kromě invalidního důchodu neměl jiný příjem, takto přišel měsíčně na zhruba 150 tisíc korun.

Úrok byl až dvacet procent z dluhu měsíčně

Vydírání ze strany gangu začalo vždy poté, co donutil své oběti, aby si od jeho členů půjčily. Šlo o různé částky od stovky tisíc korun do několika milionů. Z dluhu pak podle detektivů museli poškození platit každý měsíc úrok ve výši až dvaceti procent.

Pokud peníze nespláceli, posílal jim gang SMS zprávy, v nichž jim hrozil i hrubým násilím. "Nemám nervy na tebe, rozbiju ti hlavu nakonec," napsal například jeden z členů skupiny.

Policisté z ÚOOZ také zjistili, že skupina byla permanentně ozbrojena. Hlavní boss se pak do mobilního telefonu chlubil svým komplicům i tím, jak řadu obětí, které odmítly platit, bil baseballovou pálkou do hlavy a své střelné zbraně běžně používá jako jeden z donucovacích prostředků. 

Detektivové zadokumentovali, že gang využil i severočeský podnikatel - jeden z obviněných - ze společnosti Elstav JK při vyřizování účtů se zástupci firem, u kterých měl několikamilionový dluh. Když se poškození z APE Group pohledávek, které uplatňovali v rámci insolvenčního řízení, nechtěli vzdát, začalo zastrašování.

Nejdříve jednomu z podnikatelů hlavní boss gangu hrozil, že když ho neuposlechnou a nepředají mu požadované faktury, přijdou jeho děti o ruce. Zastrašování ale následně podle vyšetřovatelů přitvrdilo.

Gang fingoval přepadení, střílel po oběti

Teprve až když další z vyděračů hrozil podnikatelům smrtí a jednoho i zbil, rozhodli se faktury prodat za 250 tisíc korun. Při nátlaku přitom využili také jednu z teplických advokátek.

Aby jejich zastrašování vypadalo reálně, fingoval gang, že chytil jednu z obětí, která mu nesplácela peníze. Při údajném přepadení střílel na poškozeného, který pak sebe i šéfa vyděračské skupiny postříkal krví z prasete.

Boss gangu ale zástupce firmy vydíral dál až do doby, než jednoho z nich donutil podepsat pod hrozbou pistolí směnku, podle níž byl celý dluh uhrazen. V tomto případě přitom podle vyšetřovatelů byla obětem způsobena škoda ve výši 5,7 milionů korun.

U dalších lidí vymáhal gang drsným způsobem částky od desítky tisíc do milionů korun. Jeden z obviněných však podle své advokátky Heleny Tukinské to, že by obětem hrozil násilím, odmítá.

"On cítí, že pokud mu někdo dluží, má povinnost to vrátit. A pokud nevrací půl roku, může padnout ostřejší slůvko nebo nadávka. Ale odmítá, že by někdy použil vůči někomu násilí," řekla severu iDnes.cz po zatčení gangu Tukinská.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy