Čtveřice mladíků dostala za potyčku v Rumburku podmínku

ČTK ČTK
21. 5. 2013 11:34
Potyčkou v srpnu 2011 začaly nepokoje ve Šluknovském výběžku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Děčín - Děčínský soud v úterý uložil podmíněné tresty čtyřem mladíkům za potyčku v Rumburku, kterou v srpnu 2011 začaly nepokoje ve Šluknovském výběžku.

Tři mladiství dostali sedm až osm měsíců se zkušební dobou 18 měsíců, Kamil Cepero byl odsouzen k roční podmínce se zkušební dobou 24 měsíců.

Všichni mají povinnost uhradit způsobené škody. Řekla to soudkyně Iva Najbrtová. Ze soudního jednání byla vzhledem k věku obžalovaných vyloučena veřejnost.

Mírné tresty soud uložil proto, že obvinění měli v důsledku lednové amnestie čistý trestní rejstřík. "Vzhledem k tomu, že se změnila situace amnestií prezidenta republiky, u všech jsem navrhoval podmíněné tresty odnětí svobody.

Dva obvinění byli recidivisté

U dvou obviněných dřív byla recidiva, ta odpadla právě amnestií. V přípravném řízení jsme navrhovali nepodmíněné tresty," uvedl státní zástupce Petr Minich.

Rozsudek u mladistvých není pravomocný, Cepero byl odsouzen pravomocně, vzdal se lhůty na odvolání. Souzeni byli za výtržnictví, poškození cizí věci a ublížení na zdraví, v případě Cepera s rasovým podtextem.

K soudu se  nedostavili dva ze šesti obžalovaných, nepřišli ani svědci. "Jeden obžalovaný se omluvil, druhý se nedostavil bez omluvy. Byli vyloučeni k samostatnému jednání a budou souzeni samostatně," řekla Najbrtová.

Obžalovaných bylo na počátku sedm, jednomu z nich soud už vloni v říjnu udělil podmínku za výtržnictví a poškozování cizí věci.

Podle soudkyně nevznesl nikdo z poškozených požadavek na náhradu škody. Odsouzeným bylo uloženo nahradit škodu pouze Všeobecné zdravotní pojišťovně za náklady na ošetření zraněných po potyčce, ČSOB pojišťovně mají zaplatit náklady na opravu rozbitých dveří. Tyto škody se pohybují v řádu několika desítek tisíc korun.

Incident se stal v Rumburku v noci na 21. srpna 2011. Cestou z diskotéky se potkaly dvě skupiny mladíků, v převaze byla romská. Při následné potyčce došlo na kameny a teleskopické obušky. Policie v případu obvinila sedm lidí, dva napadení skončili v lékařské péči.

Podívejte se, jak vypadaly demonstrace ve Šluknově:

Případ v regionu vyhrotil napětí mezi starousedlíky a sociálně slabou, zejména romskou komunitou. Po bitce se v Rumburku konala demonstrace, při níž dav zhruba 1500 lidí zkoušel vyprovokovat potyčky s Romy.

Demonstrace se konaly i na dalších místech Šluknovského výběžku, někde opakovaně. Policie pak pro Šluknovsko sestavila speciální pořádkovou jednotku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy