Vláda: Média přispívají k horšímu vnímání Romů

ČTK ČTK
8. 4. 2013 12:47
Tři pětiny zkoumaných zpráv o romské menšině se dotýkaly kriminality
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Média v Česku podle analýzy vládní agentury pro sociální začleňování zobrazují Romy stereotypně a přispívají ke zhoršení jejich obrazu v očích ostatních.

Tři pětiny z 6300 zpráv, které se od podzimu 2011 do konce loňského května ve sdělovacích prostředcích o menšině objevily, se dotýkaly kriminality. Analýza mapovala příspěvky v 19 denících, televizích, rádiích a na serverech po událostech na Šluknovsku, novoroční střelbě v Tanvaldu či po smyšleném napadení hocha v Břeclavi.

"Opakované spojení Romů s kriminalitou vede k tomu, že pojem Rom dnes u řady příspěvků přímo implikuje kriminalitu, aniž by se o ní v příspěvku psalo či mluvilo," uvedli autoři analýzy. Výsledky zveřejnili při příležitosti dnešního Mezinárodního dne Romů.

Největší prostor zprávám o kriminalitě věnoval Blesk. Týkalo se jí devět z deseti textů o Romech, které v něm vyšly. Následovaly server blesk.cz, televize Prima a Nova s více než čtyřmi pětinami, servery Novinky.cz se třemi čtvrtinami a Lidovky se 71 procentem kriminálních příspěvků. Podle autorů se ve čtyřech pětinách zpráv o Romech mluvilo jako o pachatelích, jen v pětině jako o obětech.

Vyzdvihování slušného Roma je také nebezpečný stereotyp

Mediální výstupy o romské menšině jsou málo různorodé, uvádí analýza. Po kriminalitě se sdělovací prostředky zaměřovaly hlavně na extremismus či bydlení. Zpráv o kultuře, činnosti neziskových organizací, historii, zaměstnanosti, vzdělávání či vládní agentuře bylo podstatně méně.

Podle vedení agentury se etnicita ve zprávách uvádí i tehdy, kdy nehraje žádnou roli, a to zvlášť u příspěvků o kriminalitě. Posiluje se také "koncept slušného Roma", kdy se zbytečně vyzdvihuje třeba bezproblémovost romských rodin. Prostor dostávají zdánlivě korektní, ale ve skutečnosti rasistické výroky politiků či jiných lidí. Stereotypy a jednotvárnost podporuje podle autorů analýzy také přebírání zpráv z agentury ČTK.

Zhruba 45 procent příspěvků zveřejnila média do konce října 2011, tedy hned po Šluknovu. Situace na Šluknovsku se vyhrotila předloni začátkem léta. Přispělo k tomu několik incidentů mezi Romy a ostatními obyvateli. V severočeských městech se pak konaly protiromské demonstrace a pochody. Policie měla v regionu posily.

Loni na Nový rok pak muž zastřelil v Tanvaldu romského mladíka a druhého zranil. Státní zástupce čin posoudil jako nutnou obranu. Neklid panoval loni i na Břeclavsku poté, co chlapec tvrdil, že ho zranili Romové. Úraz si ale způsobil sám.

 

Právě se děje

Další zprávy