Policie: Nepokoje na Šluknovsku stály 71 miliónů

ČTK ČTK
25. 9. 2012 14:54
Demonstrací se účastnilo až 2000 lidí. Nasazeno bylo přes 3 tisíce policistů
Demonstrace ve Vandsdorfu
Demonstrace ve Vandsdorfu | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Loňské policejní zásahy na Šluknovsku přijly přibližně na 71 milionů korun. Rok po protiromských demonstracích ale kriminalita v regionu stále mírně roste.

Policisté zasahovali při demonstracích ve Šluknovském výběžku od 26. srpna do 2. října 2011.

"Když policie musí vstupovat do problému v době, kdy je situace vyhrocená, je to velmi drahé řešení," uvedl krajský policejní ředitel Tomáš Lansfeld. Policie tehdy nasadila celkem 3524 lidí včetně pořádkových jednotek z jiných krajů z jiných krajů. Policie

"Tolik v současné době nemá celé krajské ředitelství," dodal krajský policejní ředitel.

Podle Lansfelda kriminalita na Šluknovsku stále mírně rostě. Stabilizovaná je podle něj majetková trestná činnost, jejíž nárůst není takový jako v posledních třech letech. Přibývá ale násilných trestných činů.

"Vývoj násilné a mravnostní kriminality je nepříznivý. Dokonce začíná překračovat úroveň, která se stala spouštěčem loňských protestů," řekla dnes hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Mezi lety 2010 a 2011 vzrostla v regionu podle policie kriminalita o 17 procent. Právě kvůli rostoucí kriminalitě a několika útokům, kdy podle policie útočili Romové na bílé obyvatele, začaly na konci loňského srpna naplno etnické nepokoje.

Provázela je série demonstrací, občasných potyček radikálů s policií a také nasazení pořádkových jednotek. První z případů, které stály na počátku těchto nepokojů, jde k soudu 9. října.

S demonstracemi jsme skončili

Letos se už obyvatelům měst v nejsevernějším českém regionu demonstrovat nechce. S protiromskými hesly spojila ve Varnsdorfu v polovině září svou předvolební kampaň krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti a nakonec přilákala jen asi 200 až 250 lidí, zčásti místních, zčásti svých skalních sympatizantů z celého Česka.

Demonstranti prošli i kolem problémových domů, kam při loňských nepokojích nesměli. S jejich obyvateli se sice hodně provokovali, ale policie nakonec žádné výtržnosti nezaznamenala.

Podívejte se, jak vypadaly demonstrace ve Šluknově

Loňské etnické napětí rozdmýchalo několik útoků, při nichž podle policie Romové útočili na většinové obyvatelstvo. Dlouhodobé napětí vyústilo do otevřené nesnášenlivosti. Největších demonstrací se účastnilo až okolo 2000 lidí, některé z nich přešly do potyček s policií, která nasadila i jízdní jednotku a vodní dělo.

Postupně vzniká i speciální pořádková jednotka Ústeckého kraje. "Počet jejích členů se rozšíří na 130 policistů," řekl dnes novinářům náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Brzy po nepokojích politici i vedení policie slibovalo až 250 policistů, přijatých je jich zatím kolem 50.

 

Právě se děje

Další zprávy