Chomutov - Strojní fakulta Českého vysokého učení technického (ČVUT) letos opět neotevře první ročník na detašovaném pracovišti v Chomutově.
Studentů, kteří by ve městě chtěli studovat, bylo méně než požadovaných 15. Potvrdila to pracovnice studijního oddělení fakulty.
Od roku 2006 škola umožňovala vystudovat první ročník v Chomutově, na druhý, kdy si vybírají specializaci, se pak studenti přesouvali do Prahy.
"Zájem o studium v Chomutově je stále menší, ročník už se nepodařilo naplnit vloni. Studenti jdou raději rovnou do Prahy, přestože se jim tady v menším počtu mohou profesoři více věnovat," řekla na tiskové konferenci města Chomutova vedoucí odboru školství Dagmar Mikovcová.
Regionu chybí vysokoškolsky vzdělaní technici
Fakulta původně počítala s větším zájmem, chtěla ve městě vyučovat až kolem 60 posluchačů. K tomuto počtu se fakulta přiblížila jen při otevření chomutovského pracoviště v roce 2006, kdy se ke studiu zapsalo 56 zájemců.
Každým rokem to však bylo méně lidí, naposled v roce 2009 studium zahájilo 18 mužů a žen.
Školu přitom podporuje město, firmám v regionu střední a vyšší technický management citelně chybí. Na Chomutovsku působí na 110 zahraničních a 250 tuzemských firem, vysokoškolsky vzdělané techniky postrádá většina z nich.
Město vyčlenilo před šesti lety na rekonstrukci sídla ČVUT zhruba deset milionů korun, z toho 4,5 milionu získalo od elektrárenské společnosti ČEZ. Radnice později nechala opravit třetí podlaží, kde vzniklo pět učeben. Investice činila 2,2 milionu korun, práce zahrnovaly rekonstrukci sociálních zařízení, podlah, výměnu elektrorozvodů, vody a topení.
Město původně zvažovalo i vybudování zázemí pro ubytování posluchačů, volné kapacity však nabídl ředitel chomutovské střední integrované školy.