Ani ne polovina dětí pravidelně sportuje, tvrdí průzkum

Markéta Žižková
22. 10. 2011 8:33
Desetina z dotazovaných 1600 žáků z Ústeckého kraje nesportuje vůbec
Děti považují sportování za velmi drahé (ilustrační foto)
Děti považují sportování za velmi drahé (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Teplice - Méně než polovina dětí školou povinných se pravidelně věnuje sportu mimo školu. A desetina z nich nesportuje vůbec. To jsou výsledky nového průzkumu FK Teplice.

Konkrétně pouhých 44 procent školáků ve věku od 8 do 15 let podle něj pravidelně využívá svůj volný čas ke sportovním aktivitám. A to i přesto, že 97 procent z nich si myslí, že je sportování důležité. Děti oceňují jeho přínos pro zdraví, udržování fyzické kondice a boj proti obezitě.

Průzkumu, který proběhl v letošním červnu, se zúčastnilo 1600 žáků z 14 základních škol a gymnázií v Ústeckém kraji.

Dotazování ukázalo také to, že s rodiči sportuje často jen 16 procent dětí. Nejraději školáci navštěvují přátelé. Na druhém a třetím místě žebříčku oblíbenosti se s rozdílem pouhé 1 procento umístil sport a hraní her na PC včetně aktivit na sociálních sítí.

Více než polovina dětí si při sportu protáhne tělo pouze občas, nebo vůbec. A to i přesto, že naprostá většina z nich uvedla, že má hřiště blízko domova.

Nejoblíbenější je fotbal, následuje jízda na kole

Žebříček nejoblíbenějších sportovních aktivit vede s 28 procenty fotbal, za ním pak následuje jízda na kole a in-line brusle. V závěsu za nimi jsou kolektivní sporty jako volejbal, hokej nebo basketbal. Polovina dotázaných dětí by ráda zkusila i jiný sport.

Nedělají ho ale proto, že nemají čas, postrádají vhodný sportovní klub nebo je sport příliš nákladný. Některé ale odrazuje i strach z neúspěchu nebo ze sportu samotného.

Zhruba dvě třetiny dětí odpověděly, že jejich rodiče také sportují. A většina z nich si myslí, že je ve sportovních aktivitách podporují.

Sportování je podle školáků velmi drahé

Na sportování dětí se ale podle průzkumu odráží i náklady na tyto aktivity. Skoro polovina školáků se shodla na tom, že je sportování velmi drahé.

Průzkum je součástí projektu "V Teplicích je budoucnost". Důvody jeho vzniku vysvětlil ředitel pro komunikaci FK Teplice Petr Heidenreich: "Chceme děti zvednout od počítačů a dostat je zpátky na sportoviště, proto jsme také uskutečnili tento průzkum."

 

Právě se děje

Další zprávy