Ústí nad Labem - Herec Činoherního divadla města Ústí nad Labem, Jiří Maryško, udeřil po jednání zastupitelů předsedu správní rady a radního Jana Eichlera (nez.). Zasahovat museli strážníci.
Městští zastupitelé na svém pondělním zasedání totiž rozhodli o likvidaci současného divadla a ustavení nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem.
Maryško údajně policistům do protokolu řekl, že "byl natolik rozhořčen jednáním zastupitelstva, že poškozenému uštědřil výchovný pohlavek".
"Strážníci ho zpacifikovali a jeli s ním do teplické nemocnice na ošetření. To je v případě použití donucovacích prostředků běžné, aby lékaři vyloučili zranění," uvedl ředitel městské policie Jan Novotný.
"Věc bude předána správnímu orgánu jako přestupek proti občanskému soužití," řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.
Činoherní divadlo končí
Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu kvůli závažným chybám také vypoví nájemní smlouvu.
"Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.
Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření.
V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200 tisíc korun ročně za externí účetní služby a nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům.
Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen patnáct korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak sto padesát korun měsíčně.
"V létě je tam padesát procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě třicet korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.). "Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu.
Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago navíc město divadlu vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení.
"Bylo to v podstatě o tom, že padesát procent dostává divadlo a padesát procent divadlo Demago, a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler.
Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.
Osm milionů pro nové divadlo
Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.
Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci dvanáct milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.
Primátor města Vít Mandík (ČSSD) uvedl, že rada Ústí nad Labem vypíše výběrové řízení na ředitele nově vzniklé příspěvkové organizace. Do té doby povede organizaci radou pověřená osoba.
"Vrátili jsme se před rok 2009, obnovili jsme příspěvkovou organizaci, která fungovala již tehdy, a věříme, že to bude dobrá forma, která bude Činoherní studio dál rozvíjet," doplnil radní Pavel Dlouhý (ČSSD).
Město chce, aby nová organizace začala fungovat co nejdříve. "Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury," doplnil Dlouhý s tím, že nové divadlo bude hledat i uměleckého šéfa.