Ve sledovací kauze kolem Nečasové předával tajemné obálky, teď řídí bezpečnost kraje

Radek Nohl Radek Nohl
24. 10. 2015 19:10
Krajský úřad Středočeského kraje má nového bezpečnostního ředitele. Do funkce, která před několika dny vznikla, byl jmenován Bohumil Zajíček. Jde o klíčovou postavu ve sledovací kauze kolem Jany Nečasové. Bývalý plukovník Vojenského zpravodajství byl tím, kdo pomohl zprostředkovat služby soukromé agentury, jejíž lidé poté sledovali dva zaměstnance Úřadu vlády.
Bohumil Zajíček byl klíčovým prostředníkem ve sledovací kauze kolem Jany Nečasové.
Bohumil Zajíček byl klíčovým prostředníkem ve sledovací kauze kolem Jany Nečasové. | Foto: ČTK

Praha - Klíčová postava ve sledovací kauze kolem tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové získala významnou pozici na krajském úřadu Středočeského kraje.

Bohumil Zajíček, který je mimo jiné bývalým plukovníkem Vojenského zpravodajství, se od poloviny října stal bezpečnostním ředitelem.

Zajíček měl v kauze Nečasová důležitou roli prostředníka. Byl tím, kdo svému známému Janu Pohůnkovi - jednomu z obžalovaných - pomohl zprostředkovat služby soukromé agentury, jejíž lidé poté sledovali dva zaměstnance Úřadu vlády.

A když se akce rozběhla, předával Pohůnkovi obálky s kompromitujícím materiálem od agentů, kteří se na pracovníky pověsili. Sledováni byli proto, že si Jana Nečasová myslela, že společně využívají vládní služební vůz i pro soukromé účely, a chtěla toho využít.

V té době byl Bohumil Zajíček manažerem společnosti ČD-Telematika, v níž má stát většinový podíl. Po propuknutí kauzy před dvěma lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Pohůnkovi pomohl, protože bylo správné pomoci státu.     

Z armády odešel Zajíček kvůli věku

V ČD Telematika působil Zajíček podle mluvčí Lucie Tomaštíkové do konce října 2013. Nyní je několik dní zaměstnancem Středočeského kraje. "Je zařazen na pracovní pozici bezpečnostní ředitel," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Dělal jsem to pro stát, říká Bohumil Zajíček.
Dělal jsem to pro stát, říká Bohumil Zajíček. | Foto: Aktuálně.cz

Pozici bezpečnostního ředitele na krajském úřadě přitom nově zřídili. Podle Mertinové Zajíček vyhrál výběrové řízení. O své nové práci se ale s novináři bavit nechce. "Obraťte se na mluvčí," řekl Zajíček a poté telefon zavěsil.

Pro Středočeský kraj nyní zajišťuje vnitřní bezpečnost krajského úřadu nebo bude vytvářet bezpečnostní politiku. Zajíček má dnes prověrku na stupeň přísně tajné.

Armádu kvůli svému věku opustil Zajíček v roce 2005. V médiích se však jeho jméno začalo skloňovat až v souvislosti s kauzou Jany Nečasové, v níž také vypovídal před Obvodním soudem pro Prahu 1 jako svědek.

Zajíček jako prostředník v rámci sledovací akce předával agentům také obálky, v nichž byly podle policejního obvinění peníze. Neznámá bezpečnostní agentura si za sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády přišla na 125 tisíc korun. "Nestaral jsem se o to, co jsem předával," prohlásil tehdy Zajíček.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 44 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy