Ve sledovací kauze kolem Nečasové předával tajemné obálky, teď řídí bezpečnost kraje

Radek Nohl Radek Nohl
24. 10. 2015 19:10
Krajský úřad Středočeského kraje má nového bezpečnostního ředitele. Do funkce, která před několika dny vznikla, byl jmenován Bohumil Zajíček. Jde o klíčovou postavu ve sledovací kauze kolem Jany Nečasové. Bývalý plukovník Vojenského zpravodajství byl tím, kdo pomohl zprostředkovat služby soukromé agentury, jejíž lidé poté sledovali dva zaměstnance Úřadu vlády.
Bohumil Zajíček byl klíčovým prostředníkem ve sledovací kauze kolem Jany Nečasové.
Bohumil Zajíček byl klíčovým prostředníkem ve sledovací kauze kolem Jany Nečasové. | Foto: ČTK

Praha - Klíčová postava ve sledovací kauze kolem tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové získala významnou pozici na krajském úřadu Středočeského kraje.

Bohumil Zajíček, který je mimo jiné bývalým plukovníkem Vojenského zpravodajství, se od poloviny října stal bezpečnostním ředitelem.

Zajíček měl v kauze Nečasová důležitou roli prostředníka. Byl tím, kdo svému známému Janu Pohůnkovi - jednomu z obžalovaných - pomohl zprostředkovat služby soukromé agentury, jejíž lidé poté sledovali dva zaměstnance Úřadu vlády.

A když se akce rozběhla, předával Pohůnkovi obálky s kompromitujícím materiálem od agentů, kteří se na pracovníky pověsili. Sledováni byli proto, že si Jana Nečasová myslela, že společně využívají vládní služební vůz i pro soukromé účely, a chtěla toho využít.

V té době byl Bohumil Zajíček manažerem společnosti ČD-Telematika, v níž má stát většinový podíl. Po propuknutí kauzy před dvěma lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Pohůnkovi pomohl, protože bylo správné pomoci státu.     

Z armády odešel Zajíček kvůli věku

V ČD Telematika působil Zajíček podle mluvčí Lucie Tomaštíkové do konce října 2013. Nyní je několik dní zaměstnancem Středočeského kraje. "Je zařazen na pracovní pozici bezpečnostní ředitel," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Dělal jsem to pro stát, říká Bohumil Zajíček.
Dělal jsem to pro stát, říká Bohumil Zajíček. | Foto: Aktuálně.cz

Pozici bezpečnostního ředitele na krajském úřadě přitom nově zřídili. Podle Mertinové Zajíček vyhrál výběrové řízení. O své nové práci se ale s novináři bavit nechce. "Obraťte se na mluvčí," řekl Zajíček a poté telefon zavěsil.

Pro Středočeský kraj nyní zajišťuje vnitřní bezpečnost krajského úřadu nebo bude vytvářet bezpečnostní politiku. Zajíček má dnes prověrku na stupeň přísně tajné.

Armádu kvůli svému věku opustil Zajíček v roce 2005. V médiích se však jeho jméno začalo skloňovat až v souvislosti s kauzou Jany Nečasové, v níž také vypovídal před Obvodním soudem pro Prahu 1 jako svědek.

Zajíček jako prostředník v rámci sledovací akce předával agentům také obálky, v nichž byly podle policejního obvinění peníze. Neznámá bezpečnostní agentura si za sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády přišla na 125 tisíc korun. "Nestaral jsem se o to, co jsem předával," prohlásil tehdy Zajíček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy