Mladá Boleslav dala ke třem panelákům 72 laviček. Platila Evropská unie

Domácí Domácí
2. 10. 2015 10:43
Mladá Boleslav nechala v parku místního sídliště, kde jsou tři paneláky postavit 72 laviček, jde přitom o plochu velkou jako tři fotbalová hřiště. Na místo se nyní stahují především bezdomovci a narkomani. Projekt, který vyšel na více jak 21 milionů korun z velké části financovala Evropská unie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mladá Boleslav - I v Mladé Boleslavi nyní mají své "smíchovské květináče". V místním parku se můžete posadit na dvaasedmdesát laviček. Obyvatelé sídliště už park přejmenovali na "lavičkový háj", městská část totiž veškerá odpočívadla nainstalovala na plochu velkou jako tři fotbalová hřiště. Informovaly o tom Lidové noviny.

Celkové náklady na revitalizaci oblasti vyšly na více než 21 milionů korun. "Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Dotace byla poskytnuta ve výši 85 procent způsobilých výdajů, tedy 18 milionů korun," dodává mluvčí města Mladá Boleslav Hana Koišová s tím, že takzvaná udržitelnost projektu je pět let.

To znamená, že umístění laviček může město přehodnotit až v roce 2019. Do té doby bude na sídlišti podobný počet odpočívadel jako na dvakrát tak velkém Václavském náměstí.

Na místo odpočinku mezi třemi betonovými paneláky se nyní stahují bezdomovci a narkomani. "Dřív jsme tady měli pár laviček. Z města se sem ale často stěhovali bezdomovci i feťáci, některé lavičky proto město odstranilo. A teď tu máme tohle," popisuje deníku jedna z obyvatelek vnitrobloku.

Europoslanec Tomáš Zdechovský už na svém Twitteru uvedl, že kauzu prošetří. Jde totiž dle jeho slov "o nesmyslné vyhazování peněz EU".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 44 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy