Brno - David Rath neuspěl s ústavní stížností kvůli domnělé podjatosti soudce Roberta Pacovského, jenž řeší údajnou korupci kolem bývalého středočeského hejtmana.
Pacovský prý ke kauze nepřistupuje nestranně. Podle ústavních soudců je stížnost předčasná, vyplývá ze soudní databáze. Své výhrady k postupu Pacovského prý Rath může ještě uplatnit v odvolacím i dovolacím řízení.
Nahlédnutí do spisů, prodlužování vazby
S námitkou podjatosti neuspěli advokáti u Krajského ani Vrchního soudu v Praze. Argumentovali například tím, že Pacovský údajně v dubnu 2013 umožnil novinářům, aby nahlédli do trestního spisu a pořídili fotografie některých listin.
V ústavní stížnosti pak Rath připomněl také opakovaně prodlužovanou vazbu, k níž se ÚS již v minulosti kriticky vyjádřil.
Ústavní soudci se mohou zabývat jen konečnými rozhodnutími, proto nyní Rathovu stížnost odmítli. "Námitku, že trestní řízení vedl soudce, který měl být z vykonávání úkonů trestního řízení vyloučen, lze nepochybně uplatnit jako důvod pro podání odvolání proti prvoinstančnímu rozsudku," stojí v usnesení. Námitka by obstála i jako důvod pro dovolání k Nejvyššímu soudu.
"Teprve po vyčerpání těchto opravných prostředků, bude-li se stěžovatel nadále domnívat, že jejich prostřednictvím tvrzený stav protiústavnosti napraven nebyl, by se stěžovateli otevřela cesta k zásahu ÚS," napsali ústavní soudci.
Nezabývali se případnou podjatostí přísedícího Jaroslava Otáhala, který také čelil námitce advokátů.
Soud pokračuje v únoru
Soud prvního stupně dosud v Rathově kauze nerozhodnul. Projednávání případu pokračuje v únoru a březnu. Zbývá vyslechnout několik svědků a soudních znalců, na programu jsou také listinné důkazy.
Žalobce Petr Jirát viní v kauze 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví. Týkaly se například opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace středočeských nemocnic. Rath podle vyšetřovatelů o všem věděl a bral úplatky.
Vyšetřovatelé svá tvrzení staví na odposleších a sledování. Rath i většina obviněných vinu popírají. Tendry podle Ratha nebylo možné díky vícenásobné kontrole ovlivnit.
Považuje se za oběť politiky. Hrozí mu až 12 let vězení. Policie ho zadržela v polovině května 2012, poté strávil zhruba rok a půl ve vazbě.