Chybějící rozsudek v kauze Rath přišel kraj na sto milionů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
23. 12. 2014 14:30
Středočeský kraj musel z vlastního rozpočtu zaplatit zakázky v kolínské a příbramské nemocnici.
Nově otvírané skiaskopicko-skiagrafické pracoviště "je historicky prvním plně digitalizovaným rentgenovým zařízením v kolínské nemocnici". Stavbu financovala nemocnice ze svých zdrojů, nákup přístroje byl umožněn díky dotaci Středočeského kraje. Částky u tiskové zprávy chybí.
Nově otvírané skiaskopicko-skiagrafické pracoviště "je historicky prvním plně digitalizovaným rentgenovým zařízením v kolínské nemocnici". Stavbu financovala nemocnice ze svých zdrojů, nákup přístroje byl umožněn díky dotaci Středočeského kraje. Částky u tiskové zprávy chybí. | Foto: Středočeský kraj

Praha – V případu Davida Ratha ještě neskončilo ani pomyslné první kolo, přesto už má první konkrétní dopady. Středočeský kraj totiž musel ze svého rozpočtu vyplatit bezmála sto milionů korun za zakázky ve dvou krajských nemocnicích.

Jmenovitě šlo o tendry na technologické vybavení pavilonu N a rekonstrukci pavilonu O v kolínské nemocnici a rekonstrukci pavilonu D3 v Příbrami. Ty měly být původně z velké části financovány z evropských dotací. Středočeský dotační úřad ale kvůli podezření, že byly tendry zmanipulovány, proplácení pozastavil.

Jediná možnost, jak mohly nemocnice evropské peníze získat, závisel na rychlosti soudů. Ty by musely do konce tohoto roku pravomocně rozhodnout, že David Rath a další obžalovaní se ničeho nedopustili.

Kraj od dohody s ROP ustoupil

Protože však bylo evidentní, že rozsudek v roce 2014 nepadne, kraj se rozhodl, že od dohody s ROP odstoupí. "Vědělo se, že peníze, které byly takto zablokovány, by se vůbec nevyužily, protože tak jako tak by se musely vracet," vysvětlil deníku Aktuálně.cz předseda krajského výboru pro zdravotnictví Stanislav Holobrada.

V případě příbramské nemocnice úřad od dohody ustoupil ještě předtím, než vloni v srpnu začalo soudní líčení. Rekonstrukci pavilonu O v Kolíně, která měla vyjít na 160 milionů, pak kraj odložil na neurčito, aniž by projekt opustil fázi plánu.

Kraji nakonec nepomohlo ani to, že si nechal zpracovat znalecký posudek, který konstatoval, že zakázky nebyly předražené a probíhaly transparentně. I kvůli němu se úřad nepřipojil jako poškozený k řízení na náhradu škody.

Holobrada přesto věří, že v dalším programovém období nemocnice už na peníze z Evropské unie dosáhnou. "Záleží na tom, jaká budou alokační témata. Věřím, že do roku 2020 si třeba v rámci programu Inovace pro konkurenceschopnost budeme moci žádat o obnovu technologií," říká zastupitel.

Rathův případ řeší Krajský soud v Praze už déle než rok a čtvrt. Ještě na jaře soudce Robert Pacovský avizoval, že by rád rozsudek vynesl do konce října. Řada omluvenek na obou stranách mu však tento plán nabourala.

Do toho navíc musel soudce začít řešit další velký případ, v němž jako obžalovaný figuruje bývalý Rathův spolupracovník a někdejší náměstek pro investice Filip Bušina. Toho policie viní ze stamilionových daňových podvodů.

 

Právě se děje

Další zprávy