Kuriozita: V průmyslovém areálu chytali ochranáři rysa

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 2. 2012 14:41
Zvíře zřejmě pochází z nelegálního chovu, zatoulalo se až k hlavnímu městu
Rys ostrovid
Rys ostrovid | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Strančice (u Prahy) - Ochránci přírody odchytili v průmyslovém areálu ve Strančicích u Prahy zatoulaného rysa ostrovida.

Rysa se s pomocí veterinářky podařilo uspat, potom byl přepraven na záchrannou stanici ve Vlašimi.

"Teď se pomalu probouzí, kontrolujeme jeho stav," řekla Aktuálně.cz Michala Musilová z vlašimské záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody.

Podle ní jde o mladého jedince, který zřejmě vyrostl v zajetí, protože se lidí příliš nebojí. Zvíře žijící ve volné přírodě by se podle Musilové do areálu vůbec nedostalo. Lidé ho objevili již ráno a do příjezdu odborníků ho hlídali.

Pracovníci pomocí čtečky čipů zkoušeli zjistit, zda je zvíře očipované, aby dohledali majitele.

"Rys označen nebyl, proto je možné, že pochází z nějakého černého chovu," uvedla Musilová. Ochránci tak budou muset řešit, zda zvíře zůstane v jejich péči, nebo ho budou muset někam přesunout.

Rys ostrovid je ohroženým druhem, který se v ČR vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech. "Má ale velký areál a může migrovat po celé České republice. Vyskytl se i na Vysočině nebo v Českém středohoří," podotkla Musilová.

Vedle zoologických zahrad ho mají i někteří soukromí chovatelé. Pokud k tomu mají povolení, mohou se u nich zvířata i rozmnožovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy