reklama
 
 

Kuriozita: V průmyslovém areálu chytali ochranáři rysa

22. 2. 2012 14:41
Zvíře zřejmě pochází z nelegálního chovu, zatoulalo se až k hlavnímu městu

Strančice (u Prahy) - Ochránci přírody odchytili v průmyslovém areálu ve Strančicích u Prahy zatoulaného rysa ostrovida.

Rysa se s pomocí veterinářky podařilo uspat, potom byl přepraven na záchrannou stanici ve Vlašimi.

"Teď se pomalu probouzí, kontrolujeme jeho stav," řekla Aktuálně.cz Michala Musilová z vlašimské záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody.

Podle ní jde o mladého jedince, který zřejmě vyrostl v zajetí, protože se lidí příliš nebojí. Zvíře žijící ve volné přírodě by se podle Musilové do areálu vůbec nedostalo. Lidé ho objevili již ráno a do příjezdu odborníků ho hlídali.

Pracovníci pomocí čtečky čipů zkoušeli zjistit, zda je zvíře očipované, aby dohledali majitele.

"Rys označen nebyl, proto je možné, že pochází z nějakého černého chovu," uvedla Musilová. Ochránci tak budou muset řešit, zda zvíře zůstane v jejich péči, nebo ho budou muset někam přesunout.

Rys ostrovid je ohroženým druhem, který se v ČR vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech. "Má ale velký areál a může migrovat po celé České republice. Vyskytl se i na Vysočině nebo v Českém středohoří," podotkla Musilová.

Vedle zoologických zahrad ho mají i někteří soukromí chovatelé. Pokud k tomu mají povolení, mohou se u nich zvířata i rozmnožovat.

autoři: Domácí, ČTK | 22. 2. 2012 14:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama