Kuriozita: V průmyslovém areálu chytali ochranáři rysa

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 2. 2012 14:41
Zvíře zřejmě pochází z nelegálního chovu, zatoulalo se až k hlavnímu městu
Rys ostrovid
Rys ostrovid | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Strančice (u Prahy) - Ochránci přírody odchytili v průmyslovém areálu ve Strančicích u Prahy zatoulaného rysa ostrovida.

Rysa se s pomocí veterinářky podařilo uspat, potom byl přepraven na záchrannou stanici ve Vlašimi.

"Teď se pomalu probouzí, kontrolujeme jeho stav," řekla Aktuálně.cz Michala Musilová z vlašimské záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody.

Podle ní jde o mladého jedince, který zřejmě vyrostl v zajetí, protože se lidí příliš nebojí. Zvíře žijící ve volné přírodě by se podle Musilové do areálu vůbec nedostalo. Lidé ho objevili již ráno a do příjezdu odborníků ho hlídali.

Pracovníci pomocí čtečky čipů zkoušeli zjistit, zda je zvíře očipované, aby dohledali majitele.

"Rys označen nebyl, proto je možné, že pochází z nějakého černého chovu," uvedla Musilová. Ochránci tak budou muset řešit, zda zvíře zůstane v jejich péči, nebo ho budou muset někam přesunout.

Rys ostrovid je ohroženým druhem, který se v ČR vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech. "Má ale velký areál a může migrovat po celé České republice. Vyskytl se i na Vysočině nebo v Českém středohoří," podotkla Musilová.

Vedle zoologických zahrad ho mají i někteří soukromí chovatelé. Pokud k tomu mají povolení, mohou se u nich zvířata i rozmnožovat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 48 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy