Lidé nevěřili svým očím, u dálnice D1 poskakoval klokan

ČTK ČTK
7. 12. 2011 14:32
Na místo dorazila odchytová služba, zvíře se jim ale dopadnout nepodařilo

Humpolec - U dálnice D1 na 93,5. kilometru na Vysočině se ve středu pohyboval klokan.

Pátrali po něm policisté, hasiči i dobrovolníci. Zvíře podle policistů neohrozilo provoz na dálnici. Pátrací akce byla ve 13:00 zastavena. Klokana, který patří soukromé chovatelce z Pelhřimovska, se najít nepodařilo.

"Klokan patří lékárnici z Chýnova na Táborsku, která potvrdila, že klokan Vendelín jí utekl před několika dny dírou v plotě," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Majitelka podle ní poslala na místo přibližně dvě desítky dobrovolníků, kteří pokračují v pátrání.

Policii oznámil výskyt klokana krátce po 08:00 lesní dělník, který ho viděl na lesní cestě poblíž dálničních svodidel. Od 11:00 byli na místě také profesionální a dobrovolní hasiči z Humpolce. "Jejich úkolem bylo zabránit, aby se klokan dostal na dálnici a ohrožoval provoz," řekla mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Podle ní se přibližně dvě desítky hasičů přidaly k policistům a pracovníkům odchytové služby. "Vytvořili rojnici a prohledali lesík. Podle dostupných informací však klokana nikdo nespatřil," dodala Musilová.

Hasiči byli povolání kvůli zabezpečení bezpečnosti provozu na dálnici. Při prohledávání lokality pomáhal i hajný se psem. "V době nejvyššího nasazení bylo na místě kolem 70 osob," dodala Čírtková.

Mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová řekla, že jim žádný z jejich tří klokanů nechybí. Dodala ale, že už minulý týden se na ně obrátilo několik lidí, kteří viděli v okolí klokana.

Podle Kosové jde zřejmě o klokana rudokrkého, který utekl soukromému chovateli.

Klokan utekl i chovateli z Táborska

Právě klokan rudokrký, samička Káča, utekla letos soukromému majiteli Martinu Novákovi z obce Obora na Táborsku.

Novák klokana stále postrádá, ale ten, kterého řidiči spatřili u dálnice D1, to prý určitě není.

"Ten můj je v lesích kousek od Obory. Lidé ho tam často zahlédnou, ale zatím se nám jej nepodařilo odchytit," řekl Novák.

Klokan rudokrký získal své jméno podle narudlého zbarvení krku a na plecích. Pochází z jihovýchodní Austrálie. Den tráví ukrytý v lese nebo ve stepi. Nejaktivnější je za soumraku a v noci, kdy se pase. Chladné počasí mu nevadí.

 

Právě se děje

Další zprávy