Lidé nevěřili svým očím, u dálnice D1 poskakoval klokan

ČTK ČTK
7. 12. 2011 14:32
Na místo dorazila odchytová služba, zvíře se jim ale dopadnout nepodařilo

Humpolec - U dálnice D1 na 93,5. kilometru na Vysočině se ve středu pohyboval klokan.

Pátrali po něm policisté, hasiči i dobrovolníci. Zvíře podle policistů neohrozilo provoz na dálnici. Pátrací akce byla ve 13:00 zastavena. Klokana, který patří soukromé chovatelce z Pelhřimovska, se najít nepodařilo.

"Klokan patří lékárnici z Chýnova na Táborsku, která potvrdila, že klokan Vendelín jí utekl před několika dny dírou v plotě," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Majitelka podle ní poslala na místo přibližně dvě desítky dobrovolníků, kteří pokračují v pátrání.

Policii oznámil výskyt klokana krátce po 08:00 lesní dělník, který ho viděl na lesní cestě poblíž dálničních svodidel. Od 11:00 byli na místě také profesionální a dobrovolní hasiči z Humpolce. "Jejich úkolem bylo zabránit, aby se klokan dostal na dálnici a ohrožoval provoz," řekla mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Podle ní se přibližně dvě desítky hasičů přidaly k policistům a pracovníkům odchytové služby. "Vytvořili rojnici a prohledali lesík. Podle dostupných informací však klokana nikdo nespatřil," dodala Musilová.

Hasiči byli povolání kvůli zabezpečení bezpečnosti provozu na dálnici. Při prohledávání lokality pomáhal i hajný se psem. "V době nejvyššího nasazení bylo na místě kolem 70 osob," dodala Čírtková.

Mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová řekla, že jim žádný z jejich tří klokanů nechybí. Dodala ale, že už minulý týden se na ně obrátilo několik lidí, kteří viděli v okolí klokana.

Podle Kosové jde zřejmě o klokana rudokrkého, který utekl soukromému chovateli.

Klokan utekl i chovateli z Táborska

Právě klokan rudokrký, samička Káča, utekla letos soukromému majiteli Martinu Novákovi z obce Obora na Táborsku.

Novák klokana stále postrádá, ale ten, kterého řidiči spatřili u dálnice D1, to prý určitě není.

"Ten můj je v lesích kousek od Obory. Lidé ho tam často zahlédnou, ale zatím se nám jej nepodařilo odchytit," řekl Novák.

Klokan rudokrký získal své jméno podle narudlého zbarvení krku a na plecích. Pochází z jihovýchodní Austrálie. Den tráví ukrytý v lese nebo ve stepi. Nejaktivnější je za soumraku a v noci, kdy se pase. Chladné počasí mu nevadí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy