Kladno - Kladenská ODS posílá do komunálních voleb jen "osvědčené" tváře.
Do první patnáctky letošní kandidátky, která může teoreticky zasáhnout do obsazení křesel v městském zastupitelstvu, se nikdo nový nedostal.
Je tak z poloviny stejná jako v roce 2004. Pouze pár lidí si vyměnilo pořadová čísla.
Změny nejsou potřeba
Sdružení ODS v Kladně přitom patří se sto šedesáti členy mezi největší stranické buňky v České republice.
"Během čtyř let jsme dokázali, že jsme dobrý tým. Nebyla potřeba ho měnit," vysvětlil na jaře při představování kandidátky předseda kladenských občanských demokratů Vojtěch Munzar.
Dlouholetá členka zdejší ODS a ředitelka místního městského divadla Blanka Bendlová přitom tvrdí, že nové tváře na kandidátku pro letošní volby navrhovala.
"Dokonce jsem pro ty mladé nabízela i svoje přední místo, ale bylo mi řečeno, že by se jen posunuli ti za mnou. K tomu jsem neviděla důvod," uvedla Bendlová, která je na kandidátce šestá.
Náměstek primátora Miroslav Bernášek zase tvrdí, že členové kladenské ODS chtějí pracovat spíš v komisích, než ve vedení města. "Možná by chtěl být někdo primátorem nebo náměstkem, ale neřekl si o to," konstatoval druhý muž kandidátky občanských demokratů.
Bydlí jinde, než je lidé volí
Minimálně tři z kandidátů kladenské ODS přitom ve skutečnosti nebydlí v Kladně, ale v nedalekých obcích.
Radní Radek Větrovec a Otakar Černý mají postavené domy a žijí v sousední Velké Dobré, zastupitel Stanislav Muláček v nedaleké Žilině. Oficiálně ale všichni tři muži ve věku 40, 39 a 48 let bydlí u rodičů, kde jsou trvale hlášeni. Tak splňují zákon, aby mohli v Kladně kandidovat.
"V Kladně jsem žil devětatřicet let, mám tam firmy, které platí daně, děti tam studují a všechny moje aktivity se odehrávají především v Kladně," vysvětloval radní Větrovec v pondělí večer před svým domem ve Velké Dobré.
Připustil, že v něm žije už rok. Přehlásit se k trvalému pobytu do obce ale nechce.
Kladeňáci tělem i duší
Současný primátor a lídr ODS v Kladně Dan Jiránek přitom před pěti lety lidi, kteří bydlí ve městě, ale trvalé bydliště mají jinde, kritizoval, protože na nich město tratí. Za přihlášení tehdy radní dokonce nabízeli lidem peníze, a to až pět tisíc korun.
Nyní Jiránkovi fakt, že společně s ním na kandidátce jsou lidé, kteří bydlí jinde, nevadí. "Pro Kladno je to dobré," pousmál se. Zároveň argumentuje, že sice bydlí jinde, ale většinu času tráví v Kladně.
"Zákon vyžaduje, aby kandidáti měli trvalé bydliště ve městě, kde kandidují, a to splňují. Navíc jsou to Kladeňáci tělem i duší," opakuje předseda místního sdružení Vojtěch Munzar.