Středočeský hejtman Petera je proti výstavbě hráze na Berounce, chce zachovat přírodu

ČTK ČTK
4. 4. 2016 18:25
Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) se vyjádřil proti případnému vystavění protipovodňové hráze na řece Berounce. Podle něj je prioritou zachovat unikátní přírodu na Křivoklátsku, které se již léta snaží o vyhlášení Národního parku, připomněl. "Nepodporuji v této chvíli regulaci Berounky, protože dle mého názoru ten ekosystém, který tam je, má velkou hodnotu a měl by zůstat ve stavu, v jakém je," uvedl hejtman.
Berounka mezi Křivoklátem a Skryjemi.
Berounka mezi Křivoklátem a Skryjemi. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) je proti případné výstavbě hrází na řece Berounce, které by umožnily regulaci tohoto toku a zmírnily následky záplav.

Příroda v okolí Berounky je velmi cenná a neměla by být narušena, řekl Petera novinářům. Stavbu suchého poldru chránícího spodní tok řeky před stoletou povodní začalo řešit Povodí Vltavy. V případě záplav by se zatopilo území až o 1 000 hektarech. Zatím však povodí vypracovalo pouze studii proveditelnosti.

Petera zdůraznil, že nejde o investiční záměr, ale jen o úvahy. Pokud by bylo na stole politické zadání, jsou podle něj vodohospodáři schopni na projektu dál pracovat. On sám ale regulaci na Berounce nepředpokládá. "Nepodporuji v této chvíli regulaci Berounky, protože dle mého názoru ten eko

systém, který tam je, má velkou hodnotu a měl by zůstat ve stavu, v jakém je," uvedl hejtman. Připomněl také, že prioritou kraje je vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, jehož území by bylo zaplavením narušeno.

Také bývalý hejtman Josef Řihák (ČSSD) v minulosti zastával názor, že stavět přehradu na Berounce jako kdysi na Vltavě není v dnešní době možné.

Podle materiálu Povodí Vltavy by stavba vyšla asi na pět miliard korun. Ve studii jsou uvedeny čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. "Nádrž by jednoznačně pomohla obcím na dolním toku Berounky. Pod tímto vodním dílem až po soutok s Vltavou by bylo ochráněno přes 3300 obyvatel a majetek v hodnotě téměř 30 miliard korun," uvedl už dříve generální ředitel povodí Petr Kubala.

Suchá nádrž by měla přeměňovat povodně až do úrovně stoleté vody na neškodný průtok v objemu dvouleté vody. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy