Středočeský hejtman Petera je proti výstavbě hráze na Berounce, chce zachovat přírodu

ČTK ČTK
4. 4. 2016 18:25
Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) se vyjádřil proti případnému vystavění protipovodňové hráze na řece Berounce. Podle něj je prioritou zachovat unikátní přírodu na Křivoklátsku, které se již léta snaží o vyhlášení Národního parku, připomněl. "Nepodporuji v této chvíli regulaci Berounky, protože dle mého názoru ten ekosystém, který tam je, má velkou hodnotu a měl by zůstat ve stavu, v jakém je," uvedl hejtman.
Berounka mezi Křivoklátem a Skryjemi.
Berounka mezi Křivoklátem a Skryjemi. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) je proti případné výstavbě hrází na řece Berounce, které by umožnily regulaci tohoto toku a zmírnily následky záplav.

Příroda v okolí Berounky je velmi cenná a neměla by být narušena, řekl Petera novinářům. Stavbu suchého poldru chránícího spodní tok řeky před stoletou povodní začalo řešit Povodí Vltavy. V případě záplav by se zatopilo území až o 1 000 hektarech. Zatím však povodí vypracovalo pouze studii proveditelnosti.

Petera zdůraznil, že nejde o investiční záměr, ale jen o úvahy. Pokud by bylo na stole politické zadání, jsou podle něj vodohospodáři schopni na projektu dál pracovat. On sám ale regulaci na Berounce nepředpokládá. "Nepodporuji v této chvíli regulaci Berounky, protože dle mého názoru ten eko

systém, který tam je, má velkou hodnotu a měl by zůstat ve stavu, v jakém je," uvedl hejtman. Připomněl také, že prioritou kraje je vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, jehož území by bylo zaplavením narušeno.

Také bývalý hejtman Josef Řihák (ČSSD) v minulosti zastával názor, že stavět přehradu na Berounce jako kdysi na Vltavě není v dnešní době možné.

Podle materiálu Povodí Vltavy by stavba vyšla asi na pět miliard korun. Ve studii jsou uvedeny čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. "Nádrž by jednoznačně pomohla obcím na dolním toku Berounky. Pod tímto vodním dílem až po soutok s Vltavou by bylo ochráněno přes 3300 obyvatel a majetek v hodnotě téměř 30 miliard korun," uvedl už dříve generální ředitel povodí Petr Kubala.

Suchá nádrž by měla přeměňovat povodně až do úrovně stoleté vody na neškodný průtok v objemu dvouleté vody. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy