Heineken opustil Kutnou Horu, město neví, co s areálem

ČTK ČTK
3. 2. 2011 14:23
K variantě, že by s tam opět vařilo pivo, se radnice staví skepticky

Kutná Hora - Co bude dál s areálem pivovaru, který opustila společnost Heineken, nyní řeší kutnohorská radnice.

Objekt chce letos nabízet na veletrhu v Brně a zároveň vypíše výběrové řízení na jeho další využití.

Zachování výroby piva ve městě není vyloučeno, vedení radnice se k tomu však staví skepticky: "Momentálně by tu musel být někdo, koho baví vařit pivo, nebo kdo má tak velkou výrobu, že to je pro něj drobek," míní místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu).

Heinekenu se vařit pivo v Kutné Hoře nevyplatilo

Na rozjezd nového pivovaru by podle něj byly zapotřebí investiční náklady 30 až 50 milionů korun. Je ale otázkou, zda by se zájemce prosadil na trhu. Proto by radnice uvítala i jiné využití.

"Chceme také vytvořit urbanistickou studii na celou lokalitu, propojit pivovar, autobusové nádraží a přilehlé prostory," dodal Franc.

Předchozí vedení radnice uvažovalo o tom, že výrobu by mohl obnovit společný podnik, který založí město se švédskou firmou Peter MacLaine Reissmüller a českou Quality & Oil Company. Zájemci se ale už neozvali a Franc nevěří tomu, že by se na tom mohlo něco změnit.

Heineken v Kutné Hoře ukončil výrobu, protože se mu pivo Dačický vařit v pivovaru nevyplatilo, a přesunul ji do Velkého Března.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy