Dvacetiletá pře o pozemek. ÚS dal ženě novou šanci

ČTK ČTK
25. 4. 2012 17:27
Pozemek v centru Mělníka musela žena prodat za totality státu
Ústavní soud v Brně. Ilustrační foto.
Ústavní soud v Brně. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Ústavní soud (ÚS) dal novou šanci jednaosmdesátileté ženě, která přibližně 20 let bojuje se státem o pozemek v centru Mělníka. Přišla o něj za totality.

Stěžovala si na to, že stát v restitučním řízení a mnohaletých soudních sporech postupoval nepředvídatelně a v rozporu s dobrými mravy. Ústavní soud ve středu zrušil soudní rozhodnutí, která byla pro ženu nepříznivá, a vrátil případ k Okresnímu soudu v Mělníku.

Dosavadní vývoj sporu označil Ústavní soud za absurdní. Úřady a soudy nedokázaly napravit křivdu způsobenou za minulého režimu. Ve sporu jde o pozemek, který stát v roce 1976 odkoupil kvůli výstavbě budov okresního výboru KSČ.

Soudy nezohlednily specifika případu

Bagry na něj vyjely ještě před podpisem kupní smlouvy. Majitelka musela akceptovat kupní cenu určenou znalcem. Činila přibližně 11 tisíc korun.

"Pozemek byl oceněn znalcem v době nesvobody, a to teprve poté, co existující zahrada byla ještě před podpisem kupní smlouvy - slovy stěžovatelky - vybagrována, zdevastována a zplundrována," uvedl soudce zpravodaj Vojen Güttler. Soudy podle něj nedokázaly zohlednit specifické okolnosti případu a držely se striktně litery zákona.

Podle katastru nemovitostí je předmětem sporu pozemek při Tyršově ulici v mělnickém památkově chráněném území. Nyní parcela slouží jako manipulační plocha a parkoviště. Jménem státu pozemek spravuje Generální finanční ředitelství. Restituentka Olga Douděrová nárokuje ideální polovinu pozemku. STředečního jednání se nezúčastnila, zástupci finančního ředitelství nechtěli výsledek komentovat.

Žena tvrdí, že svůj podíl převedla na stát v tísni a za nápadně nevýhodných podmínek. Podle restitučních zákonů by tedy měla právo na vrácení parcely. V roce 1993 dokonce uzavřela s městem Mělník dohodu a dosáhla zápisu svého vlastnického práva v katastru nemovitostí. Zároveň vrátila peníze, které za pozemek kdysi dostala.

Později ovšem Okresní soud v Mělníku rozhodl, že pozemek nepatřil městu, ale státu, a tak měla Douděrová jednat o restituci s Českou republikou. Pozemek se znovu vrátil do vlastnictví státu a začaly vleklé soudní spory. Douděrová v nich opakovaně doplácela na to, že svůj restituční nárok proti státu neuplatnila v zákonné lhůtě.

Douděrová poukazuje na to, že ji úřady uvedly v omyl. Na počátku 90. let totiž dostala oficiální informaci, že stát není takzvanou osobou povinnou k vydání pozemku. Proto tehdy začala vyjednávat s městem Mělník. Později stát změnil názor, a tím Douděrovou prakticky připravil o možnost získat pozemek zpět. V ústavní stížnosti to žena označila za jednání v hrubém rozporu s dobrými mravy.

 

Právě se děje

Další zprávy