Změny v Pražských službách, dozorčí radu opustí Šťastný

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 1. 2012 16:05
Z dozorčí rady musí odejít i členové ČSSD a zástupce společnoti Natland
Bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný končí v dozorčí radě Pražských služeb
Bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný končí v dozorčí radě Pražských služeb | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zemětřesení v dozorčích radách pražských podniků pokračuje. Praha podle očekávání ve čtvrtek vyměnila své zástupce ve společnosti Pražské služby.

Z dozorčí rady odešli zastupitel ČSSD Poche, který působil jako předseda dozorčí rady, starosta Praha 12 František Adámek (ČSSD) a bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný.

Radu opustil také Tomáš Raška, zástupce menšinového vlastníka, finanční skupiny Natland Group.

Pražské služby se v hlavním městě starají o svoz komunálního odpadu, před časem získaly také miliardovou zakázku na letní a zimní úklid.

V dozorčí radě zůstali zástupci ODS David Zelený a Michal Valenta. Doplnil je radní Prahy 4 Pavel Caldr (ODS), náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) a další dva zastupitelé TOP 09 Jiří Vávra a Milan Effenberk Růžička.

"Jsem rád, že se povedlo posílit roli majoritního akcionáře, tedy hlavního města Prahy. Poprvé se dozorčí rada v novém složení sejde příští týden," řekl pražský radní Radek Lohynský (ODS).  Hlavní město chce nechat udělat ve firmě také externí audit, který by měl prověřit její hospodaření.

S odvoláním Rašky ale nesouhlasí minoritní akcionáři. "Nynější odvolání jediného zástupce minoritních akcionářů z dozorčí rady vnímáme jako postup, který je v rozporu se zájmy společnosti Pražské služby a.s.," řekl mluvčí Natland Group Rostislav Starý. Většina menšinových vlastníků podle něj pro Raškovo odvolání nehlasovala.

Starý tvrdí, že v rozvinutých ekonomikách je obvyklé, že své zastoupení v dozorčích orgánech společností mají i minoritní akcionáři. "Je tím adekvátním způsobem zajištěna ochrana jejich investic a deklarován respekt a otevřený přístup majoritního akcionáře k minoritním akcionářům. Dozorčí rada přitom neřídí společnost, ale pouze dohlíží na její řádné řízení představenstvem v souladu se zákonem a stanovami společnosti," dodal mluvčí Natland Group.

Praha vlastní ve společnosti Pražské služby podíl ve výši zhruba 77 procent. 18,85 procenta má finanční skupina Natland, která je podle některých kritiků spojována s kontroverzními osobami z pražského byznysu.

Primátor: Chceme mít plnou kontrolu

"Město chce mít plnou kontrolu nad Pražskými službami. Chceme mít jasno v tom, kdo kontroluje hospodaření tak velké společnosti, a zabránit všem možným spekulacím o tom, kdo stojí v pozadí Pražských služeb," uvedl v minulých dnech pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Nová koalice ODS a TOP 09 na pražské radnici chce postupně vyměnit své zástupce ve všech společnostech, v kterých má většinový podíl. Lidé spojení s minulou koalicí už odešli z většiny firem, kde je Praha stoprocentním vlastníkem.

V úterý se měnilo obsazení dozorčí rady firmy Kolektory Praha. Radu opustili zastupitelé Lukáš Plachý a Miroslav Poche (oba ČSSD). Nahradili je zastupitelé TOP 09 Ondřej Počarovský a Petr Trombik.

Změny již dříve nastaly také v dozorčích radách Dopravního podniku, Pražské vodohospodářské společnosti a společnosti Obecní dům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy