Noví radní převolili dozorčí radu dopravního podniku

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 11. 2011 15:51
Z dozorčí rady DPP odešli čtyři členové, místa obsadí lidé zpříznění s novou koalicí
Noví radní hlavního města
Noví radní hlavního města | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová koalice ODS a TOP 09 ještě nefunguje ani týden a radní už začali s personální očistou. Jako první přišla na řadu dozorčí rada pražského dopravního podniku.

Na úterním jednání radní odvolali hned čtyři členy dozorčí rady. Město chce tímto krokem posílit svá vlastnická práva.

Na činnost dopravního podniku (DPP) už nebudou nadále dohlížet Milan Richter, Dalibor Mlejnský, Marek Ječmének (všichni z ODS) a Antonín Weinert (ČSSD).

Nahradí je členové TOP 09 a ODS. Novými členy dozorčí rady DPP byli zvoleni zastupitelé Jiří Nouza (TOP09) a Michal Štěpán (TOP09). Nově v dozorčí radě zasedne také starosta Radotína Karel Hanzlík (ODS).

V radě zůstali působit její předseda Miloslav Ludvík (ČSSD), místopředseda David Vodrážka (ODS) a zastupitel Pavel Hurda (ODS), který patří k okruhu lidí kolem pražského primátora.

Pět křesel zůstává i nadále zástupcům zaměstnavatele. Dozorčí rada bude mít nyní obsazených 12 z 15 postů. Náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek (ODS) předpokládá, že budou postupně obsazeny i nyní uvolněné posty.

Odvolané nahradí lidé loajální primátorovi

Důvodem změn v dozorčí radě je ekonomická situace podniku. "Dospěli jsme k názoru, že je tato výměna potřeba. Nastala doba, kdy musíme intenzivně řešit situaci v dopravním podniku a potřebujeme posílat svá vlastnická práva," dodal primátor.

Čistka v řadách dozorčí rady DPP se po nástupu nové koalice očekávala. Spojenectví ODS s TOP 09 se na pražském magistrátu začalo formovat poté, co na začátku minulého týdne občanští demokraté vypověděli spolupráci s ČSSD.

Při vyjednávání o nové koalici se naplno projevily spory mezi dvěma křídly ODS - jedno podporuje primátora Svobodu, druhé spíše šéfa pražské ODS Borise Šťastného.

Praha má nové radní, podívejte se:

Rychlejší v jednáních byli lidé kolem primátora, kteří nyní zasedají v radě. Lidé loajální nové koalici jsou dosazováni také do dozorčí rady DPP. Odvolaní Richter, Mlejnský a Ječmének jsou naopak spojováni s Borisem Šťastným.

Nové vedení města plánuje postupně změnit obsazení i dalších dozorčích rad městských podniků.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy