Zelení napadli pražské volby: Voliči si nebyli rovni

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
26. 10. 2010 10:40
Nebyla zajištěna rovnost hlasů, argumentují zelení
Liška: Zrušte pražské volby!
Liška: Zrušte pražské volby! | Foto: Strana zelených

Praha - Strana zelených podává stížnost na neplatnost voleb do pražského zastupitelstva a navrhuje, aby je soud zrušil. K zeleným se přidaly i Věci veřejné a strana SNK ED.

Zelení ve své stížnosti, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, napadají rozdělení Prahy na 7 volebních obvodů. Fakticky ji postavili na argumentu, že v každém ze sedmi volebních obvodů se rozděloval stejný počet mandátů, ačkoliv tyto obvody nebyly co do počtu voličů stejně veliké.

Tím byla podle zelených v případě Prahy porušena rovnost aktivního i pasivního volebního práva.

Návrh na zrušení voleb přichází v době, kdy jsou v plném proudu jednání o složení nové rady.

Různý počet voličů, stejný počet mandátů

"Pokud pak mají jiné volební obvody o tolik více voličů, než kolik činí počet voličů na 1 mandát v nejmenším volebním obvodu, musí v nich být rozdělováno právě o tolik více mandátů, než v nejmenším volebním obvodu," píše se doslova ve stížnosti.

Zelení uvádějí i počty voličů v jednotlivých pražských obvodech: zatímco v nejméně lidnatém obvodu č. 2 je zapsáno 124 868 oprávněných voličů, v nejlidnatějším obvodu č. 3 je to 145 980.

Podle stěžovatelů tak došlo k nerovnosti hned v pěti ze sedmi volebních obvodů.

Lebeda: Tento argument má šanci!

Zelení i další dvě strany tak postavili návrh na zrušení pražských voleb na argumentu, který má podle politologa Tomáše Lebedy šanci na úspěch.

"Umím si představit stížnost založenou na principu porušení ústavního principu rovnosti volebního práva," napsal Lebeda bezprostředně po komunálních volbách pro Aktuálně.cz "A to nikoliv pro nereprezentaci malých stran, ale kvůli velkým rozdílům počtu voličů v jednotlivých městských volebních obvodech, které však mají stejný počet mandátů."

A přesně na tom stěžovatelé nakonec svou argumentaci, při které se odvolávají na Ústavu, konkrétně na "rovné volební právo" nebo na Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, postavili.

V závěru své stížnosti zelení a další dvě strany navrhují volby zrušit. O platnosti nebo neplatnosti pražských voleb teď rozhodne soud.

 

Právě se děje

Další zprávy