Praha - Demolice slavného stadionu na Štvanici přišla pražský magistrát na necelých 33 milionů korun bez DPH a cenu ještě zvýší požadavky památkářů na zachování cenných částí stavby.
Společnost Šamonil dostala za práci celkem 32 milionů a 750 tisíc, za vypracování podkladů k demolici pak město zaplatilo firmě Mat-Projekt 798 650 tisíc korun.
"Na zakázku byl vypracován oponentní posudek, radě se zdála standardní. Museli jsme jednat rychle," řekla Aktuálně.cz radní odpovídající za městský majetek, Aleksandra Udženija (ODS).
Šamonil provedl demolici obou částí stadionu a zajistil odvoz a likvidaci odpadu. Nakonec ještě firma upravovala terén.
Podle radní se cena pravděpodobně ještě zvýší, a to kvůli požadavku památkářů na ruční rozebrání jedné z tribun a uchování dalších cenných částí.
Podívejte se, jak probíhala demolice slavného stadionu:
Od povodní v roce 2002 ale objekt postupně chátral a úředníci magistrátu nebyli schopni přimět nájemce, sdružení Apex-Club, k nutným opravám.
Začátkem letošního roku se dokonce nad kluzištěm propadla střecha, a tak koncem května stavební úřad Prahy 7 nařídil magistrátu stadion zbourat.
I přes nesouhlas Národního památkového ústavu, který požadoval zachování alespoň jeho části, začaly na počátku června demoliční práce. Za špatný stav stadionu také dostal Apex-Club i pražský magistrát pokutu. Město se proti ní odvolalo na ministerstvo kultury.
Budoucnost má v rukou Meridianspa
Nejistá zůstává i budoucnost areálu, ze které zbyla jen přední část s kavárnou. Město totiž pozemky před deseti lety pronajalo společnosti Meridianspa, která na nich plánovala vystavět sportovní a relaxační centrum s bazénem.
Radní Udženija se chystá smlouvu vypovědět, aby tam mohlo vzniknout nové kluziště a hokejová síň slávy. "Uděláme vše pro to, aby k soudním sporům nedošlo, to by ničemu neprospělo," uvedla už dříve.
V souvislosti s bouráním štvanického stadionu podalo sdružení Acta non verba na radní trestní oznámení, podle něj se o kulturní památku dostatečně nestarala.