Praha - Zastupitelé Prahy 11 v úterý odmítli na mimořádném jednání návrh opozice na projednání policejního zásahu Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na radnici. Policie byla na radnici 2. října.
Podle opozičních zastupitelů policisté zasahovali na odboru právním a majetkoprávním, kde vzali kromě dokumentů i počítače a záznamy jednání kontrolního výboru.
Opozici se však nakonec program jednání nepodařilo prosadit a jednání po zhruba půlhodině skončilo.
Podle starosty Dalibora Mlejnského (ODS) koaliční zastupitelé ODS, ČSSD a SPOZ pro program jednání nehlasovali, neboť nemají, co by projednávali.
"My opravdu nemáme, co říci. Já bych chtěl upozornit, že policie nikoho nezadržela, nikdo nebyl vyslýchán, nikdo nepodával žádné vysvětlení, nikdo nebyl obviněn. Oni jenom přišli a řekli, že potřebují dokumenty, které měli sepsány na seznamu. Tyto dokumenty dostali a zase odešli," řekl Mlejnský.
Podle Mlejnského si policisté vzali dokumenty týkající se úplatného převodu majetku za posledních šest let a privatizace bytových jednotek.
Opoziční zastupitel Jiří Štyler z Hnutí pro Praha 11 (HpP11) na začátku projednávání programu jednání vyzval koaliční zastupitele, aby zvážili, zda nemají hlasovat společně s opozicí.
Podle něj bývají podobné policejní zásahy ze závažných důvodů a končí obviněním. "Proto se nabízí, že důvody zásahu byly velmi závažné," uvedl Štyler.
Odmítnutí programu jednání označil za špatnou zprávu zejména pro občany, kteří se na opozici obraceli s dotazy, co se na radnici dělo.
Opozice chtěla odvolat starostu
Opoziční zastupitelé navrhovali do programu jednání zařadit kromě bodu zabývajícím se policejním zásahem mimo jiné například i reorganizaci městských firem, vyvození osobní odpovědnosti místostarosty Jana Meixnera (ODS) odpovědného za odbory, kde policie zasahovala, nebo zvolení opozičních zastupitelů do výborů zastupitelstva. Rovněž navrhli odvolat starostu Dalibora Mlejnského (ODS).
Své odvolání Mlejnský označil za folklor. "Standardní návrh na zařazení bodu každé zastupitelstvo ze strany opozice," řekl.
Zastupitel Ladislav Kos (HpP11) zase navrhl reorganizovat všechny společnosti, které vlastní Praha 11. To by podle něj byl krok ke "snížení korupčního prostředí". Městské společnosti označil za směšné, například firmu Jihoměstská parkovací, která hlídá tři parkoviště, avšak má rozsáhlou dozorčí radu.
Mlejnský odmítl i tento bod, podle jeho slov společnosti ušetří radnici peníze. Fungování je výhodnější, než když byly dávány do správy soukromým firmám, řekl.
Opozice vedení městské části dlouhodobě obviňuje ze špatného hospodaření. V minulosti například kritizovalo stavbu bazénu v ulici Mírového hnutí, které bude stát několik set milionů korun, nebo prodej pozemků za údajně nízké ceny.
O Praze 11 se také mluvilo v souvislosti se sledováním politiků bezpečnostní agenturou ABL nebo zastrašováním opozičních politiků.