Zákaz pivních kol začne platit. Praha není lunapark pro alkoturismus, říká radní

mka mka
13. 12. 2019 14:56
Připravený zákaz pivních kol v centru Prahy už brzy vstoupí v platnost. Ministerstvo dopravy totiž zamítlo námitky společnosti, která dodává pivo provozovatelům těchto vozítek. Dopravní značení, které pivní kola v širším centru Prahy zakáže, se začne vyrábět už během zimy. Na svých místech by zákazy mohly stát už v březnu, uvedla radnice Prahy 1.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Jsem rád, že se po roce různých obstrukcí konečně povedlo vyřešit problém, který tíží obyvatele centra. Praha nemůže sloužit jako lunapark pro pokleslý alkoturismus. Tento prostředek nemá svoje místo v dopravě, kde zpomaluje plynulost provozu," uvedl radní Prahy 1 pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě).

Zákaz měl původně začít platit už pro letošní letní turistickou sezonu. Firma dodávající vozítkům pivo ale podala námitku k ministerstvu dopravy, které se s ní vypořádávalo několik měsíců.

"Trvalo to, ale teď konečně máme v ruce rozhodnutí ministerstva, které námitky v plném rozsahu smetlo ze stolu, a můžeme si oddechnout - příští sezonu už se turisté do ulic ze sedaček pivního kola opravdu nepodívají," uvedla radnice první městské části.

Kolo o velikosti dodávky

Pivní kolo je pojízdný výčep, poháněný obvykle deseti až dvanácti cestujícími, kteří během jízdy popíjejí pivo. Pomalou jízdu ulicemi obvykle doprovází hlasitá hudba a křik či zpěv zákazníků, především zahraničních turistů.

Problém dosud byl v tom, že české zákony s podobným vozítkem nepočítají. Pivní kolo totiž považují za kolo a jako takové může jezdit i po cyklostezkách a parcích. Na rozdíl od obyčejného bicyklu je však pojízdný pivní bar velký asi jako běžná dodávka.

A zatímco běžným cyklistům za vypité pivo hrozí pokuta, zákazníci pivních kol se mohou alkoholem posilnit dle libosti. Podle zákona je totiž řidičem pouze ten, kdo drží řídítka, zbytek osádky jsou spolujezdci a policie je na ně krátká.

Jak se s problémem vypořádat nakonec ukázala radnice Prahy 7, která pivním kolům zakázal vjezd do Letenských sadů. Značku stezka pro pěší a cyklisty totiž doplnila tabulkou, která šířku kol omezila na 1,2 metru, což pivní kola nesplňují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy