Zákaz pivních kol začne platit. Praha není lunapark pro alkoturismus, říká radní

mka mka
13. 12. 2019 14:56
Připravený zákaz pivních kol v centru Prahy už brzy vstoupí v platnost. Ministerstvo dopravy totiž zamítlo námitky společnosti, která dodává pivo provozovatelům těchto vozítek. Dopravní značení, které pivní kola v širším centru Prahy zakáže, se začne vyrábět už během zimy. Na svých místech by zákazy mohly stát už v březnu, uvedla radnice Prahy 1.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Jsem rád, že se po roce různých obstrukcí konečně povedlo vyřešit problém, který tíží obyvatele centra. Praha nemůže sloužit jako lunapark pro pokleslý alkoturismus. Tento prostředek nemá svoje místo v dopravě, kde zpomaluje plynulost provozu," uvedl radní Prahy 1 pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě).

Zákaz měl původně začít platit už pro letošní letní turistickou sezonu. Firma dodávající vozítkům pivo ale podala námitku k ministerstvu dopravy, které se s ní vypořádávalo několik měsíců.

"Trvalo to, ale teď konečně máme v ruce rozhodnutí ministerstva, které námitky v plném rozsahu smetlo ze stolu, a můžeme si oddechnout - příští sezonu už se turisté do ulic ze sedaček pivního kola opravdu nepodívají," uvedla radnice první městské části.

Kolo o velikosti dodávky

Pivní kolo je pojízdný výčep, poháněný obvykle deseti až dvanácti cestujícími, kteří během jízdy popíjejí pivo. Pomalou jízdu ulicemi obvykle doprovází hlasitá hudba a křik či zpěv zákazníků, především zahraničních turistů.

Problém dosud byl v tom, že české zákony s podobným vozítkem nepočítají. Pivní kolo totiž považují za kolo a jako takové může jezdit i po cyklostezkách a parcích. Na rozdíl od obyčejného bicyklu je však pojízdný pivní bar velký asi jako běžná dodávka.

A zatímco běžným cyklistům za vypité pivo hrozí pokuta, zákazníci pivních kol se mohou alkoholem posilnit dle libosti. Podle zákona je totiž řidičem pouze ten, kdo drží řídítka, zbytek osádky jsou spolujezdci a policie je na ně krátká.

Jak se s problémem vypořádat nakonec ukázala radnice Prahy 7, která pivním kolům zakázal vjezd do Letenských sadů. Značku stezka pro pěší a cyklisty totiž doplnila tabulkou, která šířku kol omezila na 1,2 metru, což pivní kola nesplňují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy