Za výpovědí pro hospic jsou peníze. Nemá na nájem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 2. 2013 11:15
Praha 4 chce po hospici přes 110 tisíc měsíčně, navíc mu dala 370 tisíc pokutu
Foto: Jan Langer

Praha - Za výpovědí, kterou dala radnice Prahy 4 občanskému sdružení provozujícímu hospic, stojí peníze.

Místostarostka Ivana Staňková (ODS) přitom v pondělí veřejně označila za hlavní důvod výpovědi fakt, že někteří pacienti v hospici žijí déle než rok. "Stále větší část klientů tam trávila dobu, která spíše odpovídá léčebně pro dlouhodobě nemocné," uvedla místostarostka.

Hned několik zdrojů Aktuálně.cz ale potvrdilo, že hospic nezvládal platit statisícové nájemné a obří pokutu, kterou mu za to městská část vyměřila.

Politici si už připravili možnost, jak vedení hospice převést na městskou organizaci, jíž šéfuje jeden ze zastupitelů za ODS.

Nájemné za budovu v Malovické se 30 pokoji se v roce 2012 vyšplhalo na 111 tisíc korun měsíčně. Pro srovnání - zatímco nájem v Malovické vyjde až na 1,3 milionu ročně, ve srovnatelně velkém hospici v Bohnicích platí stejné sdružení pouze symbolickou korunu.

"Nevýhodnou smlouvu s městskou částí podepsal bývalý ředitel. To nájemné je šílené, od začátku jsme se s městskou částí chtěli dohodnout na snížení, ale neměli zájem," uvedla ředitelka sdružení Hospic Štrasburk Hana Šrámková .

Místo dohody dostal hospic od radnice kvůli nedoplatkům statisícovou pokutu. Když ji sdružení nezaplatilo, následovala výpověď.

"Nájemce neuhradil uplatněnou smluvní pokutu a úrok z prodlení v celkové částce 370 001 korun, nájemce byl o této skutečnosti včas informován, byla mu zaslána upomínka k úhradě této částky, do dnešního dne však nebyla smluvní pokuta uhrazena," uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas.

Podle něj měla městská část, která do stavby hospice v roce 2010 investovala 75 milionů korun, s provozovatelem více problémů. Hospic včas neuzavřel pojistné smlouvy a neoprávněně účtoval některé poplatky.

Nenechat nic náhodě

Mezitím si radnice připravuje cestu k tomu, aby v budoucnu mohla kontrolovat hospodaření zařízení. Zastupitelé na začátku ledna schválili změnu ve stanovách Zdravotnického zařízení Prahy 4 (ZZ). To provozuje dvoje jesle, nyní má ve stanovách i "paliativní péči pro dlouhodobě nemocné".

"Chceme být připravení. Asi to nebudeme provozovat sami, najdeme si nějakého partnera. My bychom tam fungovali jako jakýsi kontrolní orgán," uvedl ředitel ZZ a zastupitel za ODS Jan Schneider.

Právě nedostatečná kontrola je podle vedení městské části dalším důvodem, proč musí občanské sdružení skončit. "Odmítají s námi komunikovat, do hospodaření nevidíme," dodal Schneider.

Šrámková ze špatné komunikace naopak obviňuje radnici. "Od začátku tam byly problémy. Snažili jsme se dohodnout, ale marně," říká Šrámková. Hospodaření má prý v pořádku - problémy neshledala kontrola z pojišťovny ani z magistrátu.

Obě strany se teď snaží dohodnout na předání zařízení tak, aby co nejméně utrpěli pacienti a zaměstnanci. "Už tady nechceme být, když tu máme takové podmínky. Chci jen, aby převzali pacienty a personál," říká Šrámková.

Dvouměsíční výpověď

Výpověď poběží rok, Šrámková ale očekává dohodu během půl roku. Původně však město dalo sdružení dvouměsíční výpověď a provozovatel hospice se musel obrátit na soud, aby její platnost odložil. "Dali nám to těsně před Vánoci, bylo to hrozné. Měli jsme vyklidit hospic se vším všudy, nevěděli jsme, co s pacienty," tvrdí Šrámková.

Staňková oponuje, že k vystěhování klientů by nikdy nedošlo. "Byla připravená varianta převzetí  tak, aby se to stihlo. Pokud ne, výpověď se dá prodloužit. Určitě bychom nikoho nevyhazovali na ulici," tvrdí místostarostka.

"Hospic Malovická bude sloužit i nadále svému poslání v nezměněném rozsahu, pouze s novým provozovatelem, který zlepší služby a sníží náklady na pobyt. Starosta Pavel Caldr zaručuje, že nebude jakkoliv narušena péče o klienty hospice," dodal Bigas.

 

Právě se děje

Další zprávy