Praha 4 vyhazuje hospic, pacienti v něm žijí moc dlouho

ČTK ČTK
11. 2. 2013 17:32
Z hospice se stala LDN, lidé tam pobývají více než rok, zdůvodňuje postup radnice
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Radnice Prahy 4 dala výpověď občanskému sdružení, které v Malovické ulici provozuje hospic pro nevyléčitelné nemocné.

Své rozhodnutí přitom zdůvodňuje poněkud svérázně - někteří klienti totiž v hospici pobývají i více než rok. To je údajně porušení smlouvy.

"Hospic se začal přetvářet spíše na léčebnu dlouhodobě nemocných," uvedla místostarostka Ivana Staňková (ODS).

"Že máme některé nemocné pacienty dlouho? A co s nimi máme dělat? Na to nemám slov," ohradila se ředitelka hospice Hana Šrámková.

Ředitelka dodává, že pojišťovna ani magistrát žádná pochybení v jejich činnosti nezaznamenaly. Výpověď prý bude respektovat, i nadále bude sdružení provozovat hospic v Bohnicích.

Místostarostka si stěžuje také na to, že komunikace s vedením byla složitá a městská část nemohla kontrolovat činnost sdružení. Provoz zařízení by podle Staňkové mělo převzít občanské sdružení, které vznikne a v kterém bude mít svou účast příspěvková organizace Prahy 4. Převzít by mohlo i současné zaměstnance.

Radnice původně chtěla hospic vystěhovat během dvou měsíců. Sdružení Hospic Štrasburk se kvůli tomu obrátilo na soud s žádostí o předběžné opatření. "Museli bychom zaměstnance propustit a vystěhovat pacienty na ulici," řekla Šrámková.

Soud podle ní hospici vyhověl a platnost výpovědi odložil. Městská část následně v lednu dala hospici novou výpověď, tentokrát s roční výpovědní lhůtou, kterou umožňuje platná smlouva s provozovatelem. Obě strany nyní doufají, že se na ukončení smlouvy a převzetí zařízení v příštích měsících dohodnou.

Hospic v Malovické ulici byl otevřen na podzim 2010, nabízí 30 lůžek pro nevyléčitelně nemocné. Je druhým zařízením tohoto druhu v Praze. Za jeho vybudování dala Praha 4 více než 75 milionů korun.

Praha by potřebovala více lůžek, využívá proto i hospice v Čerčanech či Litoměřicích. Terénní hospicovou péči poskytuje sdružení Cesta domů. Hospiců je v Česku nedostatek.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy