Vyšetřování opencard skončilo, radní se stíhání budou bránit

ČTK ČTK
5. 3. 2014 16:46
Deset obviněných pražských úředníků žádá nahlédnutí do spisu a výslech dalšího svědka.
Pražský primátor Tomáš Hudeček
Pražský primátor Tomáš Hudeček | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Detektivové z českobudějovického Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) téměř po roce dokončili vyšetřování pražské kauzy Opencard.

Obvinění radní za TOP 09 se chystají navrhnout zastavení trestního řízení. "Zároveň budeme žádat doplnění spisu a výslech dalšího svědka," uvedl obviněný primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09).

Kvůli problematickému projektu Opencard policie loni v březnu obvinila deset pražských radních za TOP 09 a ODS. Kromě současného primátora obvinění čelí i tehdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle spisu se dopustili porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka se radní a jejich advokáti mohou začít seznamovat se spisem od příštího týdne. "Jak dlouho to bude trvat, záleží samozřejmě na tom, zda budou nějaké návrhy na doplnění. Jakmile budeme vědět, jakým způsobem bude věc uzavřena, což může být například návrh na podání obžaloby, zveřejníme tuto informaci," řekl.

Další vývoj v případu nechtěl předjímat, nicméně připustil, že nahlížení do spisu by nemělo trvat měsíce. "Není naší snahou to nijak protahovat, ale musíme dodržet zákon. Chci se vyhnout jakýmkoliv spekulacím," uvedl Hanták.

Ve středu podle Hudečka detektivové obviněným oznámili, že dokončili vyšetřování. "Stále nechápu, že policii nezajímá, kdo z celého projektu Opencard profitoval, a nezkoumá toky peněz," řekl primátor. Připomněl tak, že kritizovaný projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS).

Svoboda: celý případ je absurdní

"Od mého vydání Poslaneckou sněmovnou uběhlo několik týdnů. Nechápu, na co policie čekala," vyjádřil se poslanec a bývalý primátor Svoboda. "U soudu chci poukázat na nesmyslnost a absurditu celého případu," dodal.

Obvinění se týká zakázky na podporu systému, kterou získala firma Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž. Vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun.

Radní tvrdí, že v dané situaci nemohli postupovat jinak. Proti obvinění se bránili různými způsoby. Neuspěli se stížností proti zahájení trestního stíhání ani s podnětem u Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Pražská karta opencard stála nejméně 1,25 miliardy korun. Slouží mimo jiné jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Projekt, který vznikl v době, kdy Prahu vedl Bém, vyvolal řadu podezření. Především kvůli způsobu přidělování zakázek. V počátcích projektu Praha uzavřela několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.

Za pochybné postupy bylo zatím nepravomocně odsouzeno pět magistrátních úředníků. Předseda soudního senátu ale zdůraznil, že úředníci nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v souvislosti s vyšetřováním opencard a také tunelu Blanka nedávno požádala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o iniciování prověrky činnosti pražského městského státního zastupitelství.

 

Právě se děje

Další zprávy