Vyšetřování opencard skončilo, radní se stíhání budou bránit

ČTK ČTK
5. 3. 2014 16:46
Deset obviněných pražských úředníků žádá nahlédnutí do spisu a výslech dalšího svědka.
Pražský primátor Tomáš Hudeček
Pražský primátor Tomáš Hudeček | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Detektivové z českobudějovického Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) téměř po roce dokončili vyšetřování pražské kauzy Opencard.

Obvinění radní za TOP 09 se chystají navrhnout zastavení trestního řízení. "Zároveň budeme žádat doplnění spisu a výslech dalšího svědka," uvedl obviněný primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09).

Kvůli problematickému projektu Opencard policie loni v březnu obvinila deset pražských radních za TOP 09 a ODS. Kromě současného primátora obvinění čelí i tehdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle spisu se dopustili porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka se radní a jejich advokáti mohou začít seznamovat se spisem od příštího týdne. "Jak dlouho to bude trvat, záleží samozřejmě na tom, zda budou nějaké návrhy na doplnění. Jakmile budeme vědět, jakým způsobem bude věc uzavřena, což může být například návrh na podání obžaloby, zveřejníme tuto informaci," řekl.

Další vývoj v případu nechtěl předjímat, nicméně připustil, že nahlížení do spisu by nemělo trvat měsíce. "Není naší snahou to nijak protahovat, ale musíme dodržet zákon. Chci se vyhnout jakýmkoliv spekulacím," uvedl Hanták.

Ve středu podle Hudečka detektivové obviněným oznámili, že dokončili vyšetřování. "Stále nechápu, že policii nezajímá, kdo z celého projektu Opencard profitoval, a nezkoumá toky peněz," řekl primátor. Připomněl tak, že kritizovaný projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS).

Svoboda: celý případ je absurdní

"Od mého vydání Poslaneckou sněmovnou uběhlo několik týdnů. Nechápu, na co policie čekala," vyjádřil se poslanec a bývalý primátor Svoboda. "U soudu chci poukázat na nesmyslnost a absurditu celého případu," dodal.

Obvinění se týká zakázky na podporu systému, kterou získala firma Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž. Vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun.

Radní tvrdí, že v dané situaci nemohli postupovat jinak. Proti obvinění se bránili různými způsoby. Neuspěli se stížností proti zahájení trestního stíhání ani s podnětem u Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Pražská karta opencard stála nejméně 1,25 miliardy korun. Slouží mimo jiné jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Projekt, který vznikl v době, kdy Prahu vedl Bém, vyvolal řadu podezření. Především kvůli způsobu přidělování zakázek. V počátcích projektu Praha uzavřela několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.

Za pochybné postupy bylo zatím nepravomocně odsouzeno pět magistrátních úředníků. Předseda soudního senátu ale zdůraznil, že úředníci nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v souvislosti s vyšetřováním opencard a také tunelu Blanka nedávno požádala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o iniciování prověrky činnosti pražského městského státního zastupitelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 31 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy