Praha bojuje za Opencard, pomoci má nová společnost

Domácí Domácí
27. 2. 2014 16:30
Zastupitelé schválili vznik akciové společnosti, ta by měla pomoci při dalším jednání.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Karta, která bude transparentní a poskytne lidem jistotu. Taková by podle pražských zastupitelů měla být "staronová" Opencard.

Na čtvrtečním jednání totiž schválili návrh rady na založení nové akciové společnosti. Ta by měla sjednotit všechny poskytované služby, které jsou s kontroverzní pražskou kartou spojeny. Jednodušší tak podle města bude její provoz, správa i další rozvoj.

Společnost s názvem Operátor Opencard, a.s by měla pomoci především při jednání s vlastníkem autorských práv, firmou  eMoneyServices (EMS). S tou se musí Praha dohodnout na prodloužení v dubnu končící smlouvy, za kterou je trestně stíhaná část pražské rady.

Pokud se obě strany nedohodnou, hrozí kolaps a projekt za více než miliardu skončí.

"Jsem rád, že na základě dlouhých jednání, která probíhala se společností EMS posledních 12 měsíců, došlo k dohodě. EMS je ochotná dále jednat o prodeji části své společnosti, která provozuje Opencard a jejím partnerem bude právě nově založená akciová společnost našeho města," doplnil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Vznik společnosti by měl podle Hudečka také umožnit, aby do projektu Opencard další partneři, které mohou přinést "mnohé výhody a další funkce karty".

Kromě toho by se ale mělo vše zjednodušit i pro běžné uživatele karty, ti tak například nebudou muset vyřizovat zřízení karty na dvou různých pracovištích.

Jasné a průhedné

Podle prvního náměstka Jiřího Vávry také odpadají obavy, že by byla karta dříve nebo později nefunkční. Projekt Opencard podle něj "konečně podlehne pravidelným auditům a jeho financování tak bude jasné a průhledné".

Praha připomíná, že pokud by zastupitelstvo návrh rady neschválilo, zablokovalo by to prodej části závodu, který patří právě EMS. Pak by bylo nutné prodloužit smlouvu na další dva roky.

"To vše by muselo proběhnout v rámci jednacího řízení bez uveřejnění a touto cestou se už vedení města nechtělo nadále ubírat," vysvětluje město.

Vznik obchodní společnosti již před týdnem schválila rada, do společnosti vloží 100 milion korun. Spojení agend ale podle Prahy tyto náklady vykompenzuje.

Karta opencard už vyšla Prahu přes 1,2 miliardy korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné s ní platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady. Problematický projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Je ale kvůli němu stíhána část nynější i minulé rady včetně Hudečka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy