Velký přehled pražských dominant: Co chce nová koalice postavit a s čím už nepočítá

Jakub Heller Jakub Heller
6. 12. 2018 5:30
Nová pražská koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti) schválila návrh rozpočtu na příští rok. Nechala si však rezervu 18 miliard korun na investice. Jednotliví radní teď probírají projekty, které jim zanechali předchůdci, a zvažují, jestli v nich budou pokračovat, či nikoliv. U některých už mají jasno.
Foto: ČTK

Výstavní síň pro epopej

Výstavní síň pro epopej je zřejmě nejstarším nesplněným slibem, kterým se bude muset nová pražská koalice zabývat. John Mucha, vnuk proslulého malíře Alfonse Muchy, se před dvěma lety pokoušel s Prahou soudit o navrácení majestátních pláten malířova veledíla Slovanská epopej. Argumentoval tím, že jeho dědeček soubor obrazů daroval Praze v roce 1913 s podmínkou, že mu hlavní město postaví vlastní galerii.

Soudní spor John Mucha prohrál, ale pravdu má v tom, že Praha skutečně výstavní sál pro epopej za více než sto let postavit nedokázala. V příštích letech by se to však mělo změnit. O to, kde se stálá expozice vybuduje, bojovalo hned několik městských částí, než magistrát vybral opuštěné území bývalého nádraží na Těšnově u stanice metra Florenc. Hned vedle magistrály.  

Letos v červnu však odcházející radní změnili názor a schválili záměr umístit Slovanskou epopej do Lapidária na holešovickém Výstavišti. To se však novým radním příliš nelíbí. "Jsou udělané nějaké kroky pro to, aby to bylo na Výstavišti. My však máme zrovna o tomhle konkrétním umístění značné pochybnosti," říká radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček. 

O tom, kam epopej skutečně nakonec přijde, podle něj radní právě diskutují. Do hry se vrací také lokalita Těšnova. I s tou má však nová koalice problém. "Je to složitý pozemek a hlavní obtíž je v tom, že je větší, než je na výstavní síň potřeba. Postavit tam tak jen pavilon pro epopej by byla vlastně hrozná škoda toho místa," říká radní.

Ideální by podle něj bylo, pokud by v této lokalitě vznikl větší komplex, jehož by byla galerie pro epopej součástí. "Existuje investiční záměr na archeologické muzeum, které by patřilo pod Muzeum hlavního města Prahy, které je kousek," vysvětluje Hlaváček. 

Dvacítka pláten Slovanské epopeje se v roce 2012 za velké mediální pozornosti přestěhovala ze zámku v Moravském Krumlově do Prahy. Do roku 2016 byla k vidění ve Veletržním paláci, kvůli jeho rekonstrukci však byla posléze uložena do depozitáře mimo zraky veřejnosti. Až letos bylo několik pláten k příležitosti oslav vzniku republiky vystaveno v Obecním domě.

 

Právě se děje

Další zprávy