Velký přehled pražských dominant: Co chce nová koalice postavit a s čím už nepočítá

Jakub Heller Jakub Heller
6. 12. 2018 5:30
Nová pražská koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti) schválila návrh rozpočtu na příští rok. Nechala si však rezervu 18 miliard korun na investice. Jednotliví radní teď probírají projekty, které jim zanechali předchůdci, a zvažují, jestli v nich budou pokračovat, či nikoliv. U některých už mají jasno.
Foto: Paměť národa

Muzeum nesvobody

Primátor Zdeněk Hřib před volbami vzbudil náležitou pozornost, když na otázku, zda by podpořil vznik kamenného muzea totalitních režimů, odpověděl, že je v dnešní době lepší mít virtuální muzeum na internetu. "Je zásadní otázka, jestli takové muzeum, které bude kamenné a v jednom městě, je tou nejsprávnější cestou, jakým způsobem upozorňovat na tento problém," dodal.

Koalice, která se po volbách zformovala, přesto ve svém programu uvádí, že v Praze zřídí "muzeum nesvobody". Svým rozsahem i zaměřením by se podle náměstka primátora Petra Hlaváčka mělo pražské muzeum podobat berlínské Topografii teroru či budapešťskému Domu teroru, ale zabývat se specificky historií české totality.

"V koalici je shoda na tom, že to chceme. Toto téma společností rezonuje a je stále aktuální. Jsou tady teď skvělé projekty jako třeba Paměť národa Mikuláše Kroupy, ale pevná instituce by Praze slušela," říká Hlaváček. Město však zatím neví, kam by ji umístilo, a teprve se připravuje na jednání s majiteli vyhlédnutých objektů.

Součástí muzea nesvobody by měly být nejen expozice, ale také archiv a zázemí pro badatele. Jako část výstavního prostoru by podle Hlaváčka mohlo sloužit i podzemí Stalinova pomníku na Letné, kde chtěla bývalá primátorka Krnáčová vybudovat galerii moderního umění. Toto místo je podle radních také připomínkou a symbolem nesvobody a v současnosti se plánuje jeho rekonstrukce. Ta by však měla mít oproti původním plánům pouze konzervační charakter.  

"Poslouchal jsem teď rádio, kde říkali, že mladí lidé na Slovensku chtějí volit Kotlebu (slovenského nacionalistického politika, pozn. red.) a že se vede debata o tom, jestli se dostatečně komunikovalo období druhoválečného Slovenského státu. Neměli bychom dělat stejnou chybu a toto muzeum by tomu mohlo pomoci," míní Hlaváček.

Pokud Praha pro muzeum najde vhodný objekt, mělo by se podle Hlaváčka otevřít ještě v tomto volebním období. Pokud by se však stavěla budova nová, trvalo by to zřejmě déle. "Já se ale budu přimlouvat za první možnost, protože tématem dne je také recyklace budov," říká radní. 

 

Právě se děje

Další zprávy